Polskie Radio
Section05

Juliusz Słowacki

Przed premierą słuchowiska "Maria Stuart" [ZOBACZ WIDEO]

- Ta opowieść jest o tym, jak bardzo sugestie, insynuacje, podszepty, interpretacje, knucie determinują to, co się dzieje. Jak bardzo to jest nieprzewidywalne, delikatne i kruche, a konsekwencje są realne, twarde i dotyczą życia i śmierci - mówiła o dramacie Juliusza Słowackiego "Maria Stuart" Anna Wieczur, reżyserka spektaklu teatru wyobraźni, który już w najbliższą niedzielę (26.06) o godz. 19.00 będzie miał premierę w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Dwójka Małgorzata Szymankiewicz aktorzy Anna Wieczur-Bluszcz

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk Stanisław Ignacy Witkiewicz

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Bolesław Prus lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Ignacy Gogolewski Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Dziady Adam Mickiewicz Opole lalka Bolesław Prus Martyna Podolska

Wojenne losy "Balladyny". "Uważano, że rękopis jest stracony bezpowrotnie"

- Rodzice nie mieli pewności, czy rękopis przetrwał. Mama pisała w swoim pamiętniku, że już nie miała nadziei. Uważała, że z nami by ocalał - mówiła w Dwójce Joanna Duda-Gwiazda, której rodzina w czasie II wojny światowej ocaliła rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Dwójka KULTURA Paweł Siwek Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Joanna Duda-Gwiazda Maria Dłużewska krzemieniec

Rękopis "Balladyny" - cudem ocalony, uhonorowany przez UNESCO

 - Nagle we wrześniu 1943 roku do Warszawy, do Biblioteki Narodowej, wówczas pod zarządem niemieckim, przyjeżdża nieznany uczeń profesora botaniki z Krzemieńca i mówi, że przetrwała "Balladyna", że jest - w "Poranku Dwójki" o fascynującej historii rękopisu "Balladyny" Juliusza Słowackiego opowiadał dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Zobacz więcej na temat:  Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata literatura Dwójka Tomasz Makowski KULTURA Biblioteka Narodowa

"Balladyna" cudem "uniknęła śmierci". Maria Dłużewska o rękopisie Juliusza Słowackiego

- Dyrektor muzeum w Krzemieńcu wziął te "papierki" i porozdawał zaufanym obywatelom miasta. Wśród nich był m.in. Oktawian Duda, ojca Joanny Dudy-Gwiazdy. Był on nauczycielem w liceum. On to po prostu schował. Przechowywali to od 1939 do 1943 roku - tak historię ocalonego rękopisu "Balladyny" autorstwa Juliusza Słowackiego opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 reżyser Maria Dłużewska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA krzemieniec Polskie Radio 24

Juliusz Słowacki "bliżej zwykłych ludzi" niż Adam Mickiewicz?

- Zainteresowania biograficzne mogą wspomagać odczytanie literatury. Są różne pisma Słowackiego, które prowadzą czytelnika, tutaj chciałabym powiedzieć o publikacji przygotowanej przez prof. Marka Troszyńskiego Juliusz Słowacki "Dziennik niektórych dni mego życia". To zainteresowanie pismami autobiograficznymi może przybliżyć postać Słowackiego – ocenia prof. Anna Nasiłowska. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka literatura literatura polska Adam Mickiewicz

Maria Wodzińska - podziwiana przez wielkich polskiego romantyzmu

202 lata temu, 7 stycznia 1819 roku, przyszła na świat w Warszawie Maria Wodzińska, znana i doceniana malarka, pianistka i kompozytorka. Historia jej życia, silnie osadzona w polskim romantyzmie, przedstawia ją wśród najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina, a portret wielkiego kompozytora jej autorstwa stał się jednym z jego najpopularniejszych wizerunków.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin romantyzm muzyka klasyczna malarstwo