Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Chłopi" na ekranie i Barbakanie. Powieść Reymonta w nowej odsłonie

Nowa, animowano-malarska ekranizacja "Chłopów" Władysława Reymonta miała swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Według doniesień publiczność z zainteresowaniem przyjęła film opowiadający o Polsce sprzed ponad 120 lat. Wraz z premierą filmu pojawiła się na warszawskim Barbakanie wystawa "Chłopi w Archiwum", gdzie kadry z filmu zestawiono ze zbiorami Archiwum Państwowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski chłopi wystawa Władysław Reymont film polski kino

Kinomural 2023. Zbliża się audiowizualne show we Wrocławiu

Już niedługo ściany wrocławskich budynków zamienią się w nocną, plenerową galerię. - Program Kinomuralu pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata "na żywo", poza przestrzenią internetu  - mówi Bartek Bartos, dyrektor imprezy i jeden z pomysłodawców wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM kino Kasia Dydo performance Wrocław Katarzyna Dydo sztuki wizualne

Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. "Moda wraca do fotografii tradycyjnej"

W Bydgoszczy już wkrótce rozpocznie się wydarzenie, którego nie powinni przegapić wielbiciele tradycyjnej fotografii. Chodzi o 9. Vintage Photo Festival. - Fotografia tradycyjna wyznacza dzisiaj trendy ogólnie w fotografii. Cała moda przecież wróciła do fotografii tradycyjnej i robi się sesje modowe na polaroidach na przeterminowanych kliszach - mówiła w Dwójce Katarzyna Gębarowska, dyrektor Vintage Photo Festival.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Bydgoszcz Dwójka Jakub Kukla Mikołaj Kopernik

Jak powstaje scenografia do filmu? Allan Starski zaprasza na unikalną wystawę

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona scenografiom, jakie Allan Starski stworzył do filmów: "Oliver Twist", Pianista" oraz "Hannibal". - Pierwszy raz nie tylko publiczność festiwalowa, ale też i moi koledzy, filmowcy, mogą dokładnie obejrzeć cały proces powstawania dekoracji - powiedział w rozmowie z radiową Jedynką scenograf.
Zobacz więcej na temat:  Allan Starski Martyna Podolska FILM kino

PR24 "To nie jest fikcja, to prawdziwe historie". Marek Kaliszuk o swojej płycie "Inny nie będę"

- Piszę o określonej sytuacji i emocji, co dla mnie może oznaczać coś innego niż dla drugiego człowieka. Myślę, że każdy słuchacz może po swojemu utożsamiać się z tymi tekstami, choć są one bardzo intymne, ale staram się to pisać tak, by trochę to dawało do myślenia i by człowiek się zastanowił nad tym, co słyszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Kaliszuk o swojej płycie "Inny nie będę" wydanej przez Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka rozrywkowa Agencja Muzyczna

Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" jest arcydziełem i świadectwem kunsztu literackiego

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, tegoroczna lektura Narodowego Czytania, jest arcydziełem polskiej literatury. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że powieść należy do kanonu, gdyż porusza bardzo ważne tematy oraz jest świadectwem kunsztu literackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa Wojciech Kolarski literatura Powstanie Styczniowe społeczeństwo KSIĄŻKA kanon lektur

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Para prezydencka zainauguruje tegoroczną edycję

W całym kraju i poza jego granicami, odbędzie się w sobotę Narodowe Czytanie - dwunasta odsłona akcji promującej czytelnictwo i przypominającej najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku lekturą jest "Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

"Dewajtis" - nowy serial kostiumowy Telewizji Polskiej

"Dewajtis" to jedna z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny, napisana w 1889 roku. Powieść została nagrodzona w konkursie literackim "Kuriera Warszawskiego" i była drukowana w nim była po raz pierwszy. Wydanie książkowe ukazało się dopiero w kolejnym roku. Do końca XIX wieku powieść jeszcze dwukrotnie wznawiano, a za życia autorki osiągnęła 13 wydań po polsku. Towarzyszyły temu liczne przekłady na języki obce: litewski (w 1890 roku), niemiecki (w 1894 roku), serbski (w 1896 roku), angielski (w 1901 roku), francuski (w 1904 roku), węgierski (w 1912), czeski (w 1921) i słowacki (w 1933 roku). W naszym kraju "Dewajtis" adaptowano również na scenę (w 1910 roku) i na słuchowisko radiowe (w 1969 roku). 
Zobacz więcej na temat:  Maria Rodziewiczówna TVP serial Dewajtis ekranizacja Ilona Łepkowska Mirosław Baka Małgorzata Pieczyńska Maria Pakulnis Filip Zylber

Narodowe Czytanie 2023: dlaczego warto sięgnąć po "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej?

Wielkimi krokami zbliża się Narodowe Czytanie 2023, które odbędzie się w sobotę, 9 września. W tym roku pochylamy się nad dziełem, które przez swoje piękne, lecz długie opisy przyrody może być wyzwaniem nie tylko dla licealistów. A jednak "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej na pewno jest w stanie pozytywnie zaskoczyć swoich czytelników.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 literatura Eliza Orzeszkowa szkoła lektury edukacja Bartosz Bielecki Piotr Firan Trójka Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Janusz Kukuła: Eliza Orzeszkowa byłaby bardzo szczęśliwa

- Czytanie nie będzie miało charakteru aktów i rozdziałów. To będzie płynęło, wspólnie będziemy słuchać Elizy Orzeszkowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Główne obchody Narodowego Czytania - w Warszawie w Ogrodzie Saskim - zainaugurują prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. 9 września będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa lektury książki