Polskie Radio
Section05

KULTURA

Anna Karasińska: to dzięki widzom jestem w polskim teatrze

- Mam super widzów. To jest powód, dla którego od tylu lat udaje mi się pracować w teatrze w Polsce. Poza jednym moje spektakle są zawsze sprzedane, i to tak od razu, nawet w najcięższych czasach. To mnie chroni, bo z kolei środowisko ma zupełnie inny odbiór. Osoby, które interesują się teatrem, zwykle są zniesmaczone moimi spektaklami - mówiła w Dwójce Anna Karasińska, jedna z najoryginalniejszych artystek pracujących w polskim teatrze.
Zobacz więcej na temat:  Anna Karasińska Dominik Gac Dwójka reżyser

Będomin. Dwór, w którym urodził się autor "Mazurka Dąbrowskiego"

Marta Piasecka i Marek Gaworski zaprosili słuchaczy Trójki w podróż na Kaszuby, do małej miejscowości położonej 10 kilometrów na północny wschód od Kościerzyny, czyli do Będomina. – To właśnie tutaj, w miejscowym dworze, urodził się jeden z wielkich polskich patriotów – Józef Wybicki. W tym dworze swoją siedzibę ma też Muzeum Hymnu Narodowego – mówiła autorka "Trójki po królewsku", zapraszając na audycję. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki zamki w Polsce Marta Piasecka Trójka STYL ŻYCIA Marek Gaworski

Archiwalna "Sekcja" znów na "Scenie teatralnej Trójki"

Rok 2023 na "Scenie teatralnej Trójki" rozpoczęliśmy przypomnieniem najstarszego i jednego z najsłynniejszych cykli Programu 3. W 2012 roku Teatrzyk Zielone Oko, bo o nim mowa, znalazł się wśród 33. audycji wyróżnionych przez słuchaczy z okazji półwiecza Trójki – od której jest zresztą tylko o 5 lat młodszy.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki TEATR słuchowisko Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Mariusz Bonaszewski Przemysław Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz pr poleca

Każdy artysta poprzez swoje dzieła mówi o sobie, o tym, co go boli

Wkroczenie w 2023 rok oznacza, że będziemy musieli się zmierzyć z kolejnym przyspieszeniem świata, który, niestety, przyspiesza nieustająco z roku na rok. Aby w tej całej gonitwie się połapać, trzeba wiedzieć, jakie są aktualne tendencje, co jest poszukiwane i na co jest zapotrzebowanie. I właśnie tendencjom w sztuce postanowił się przyjrzeć w swojej audycji Redbad Klynstra-Komarnicki.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra SZTUKA Trójka rzeźba

Andrzej Danek: Broadway jest fascynujący pod każdym względem

Pierwsze wydanie audycji "W antrakcie" Malwina Kiepiel i Magdalena Kuydowicz poświęciły m.in. spektaklom, na które warto czekać w 2023 roku. Ale jak zwykle zaprosiły także gości. Pierwszym był przybysz prosto z Ameryki: Andrzej Danek, ceniony muzyk, instrumentalista, aktor, producent muzyczny i kompozytor. A także człowiek filmu: współtworzył muzykę do serialu "Empire" i pracował przy filmie biograficznym o Arecie Franklin.
Zobacz więcej na temat:  Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel TEATR Broadway musical Trójka

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA

Abel Korzeniowski: serial "Dom grozy" to cenne doświadczenie

20 stycznia do polskich kin wejdzie amerykański dramat "Till", zbierający za oceanem pozytywne recenzje. Autorem muzyki do filmu jest Abel Korzeniowski, polski kompozytor dwukrotnie nominowany do Złotego Globu. O tym filmie, ale także o innych produkcjach przy których pracował w "Trójkowo, filmowo" z artystą, który już od kilkunastu lat mieszka w Hollywood i tam robi karierę, rozmawiał Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM Steven Spielberg Złote Globy Trójka

"Miasto – Moda – Maszyna": fascynująca historia Łodzi, fabryk włókienniczych i mody

Mówi się, że ul. Piotrkowska to najdłuższy wybieg modowy Europy, a w XIX wieku Łódź była największą szwalnią kontynentu. W łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa, które znajduje się w tzw. Białej Fabryce, można obejrzeć wystawę "Miasto – Moda – Maszyna" pokazująca historię miasta w kontekście fabryk włókienniczych będących motorem jego rozwoju oraz mody
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Łódź muzeum moda wystawa Witold Lazar Trójka Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kinowe premiery w Polsce. Na ekranach m.in. "W trójkącie"

W pierwszym w nowym roku "Magazynie Bardzo Filmowym" omówiliśmy najciekawsze premiery tygodnia. Wśród nich jedna z najbardziej wyczekiwanych w 2023 roku - "W trójkącie" Rubena Östlunda. Pasażerowie ekskluzywnego jachtu trafiają na wyspę, na której muszą znaleźć sposób na przetrwanie. Jest to komediodramat. Czy również satyra na konsumencką mentalność i życie ekonomicznych elit?
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski film polski Cannes