Polskie Radio
Section05

KULTURA

Festiwal Łódź Czterech Kultur. "Jesteśmy w kreatywnym i zmieniającym się tyglu"

- Pierwotne założenie, które dwadzieścia kilka lat temu stało u zarania festiwalu, było takie, żeby stworzyć wydarzenie o charakterze tożsamościowym. Takim, które odwoływać się będzie do łódzkich tradycji związanych z kulturami i narodowościami, które tworzyły potęgę tego miasta przede wszystkim w XIX wieku. Teraz jednak, u progu XXI wieku, żyjemy w Łodzi być może jeszcze bardziej wielokulturowo - mówił w Dwójce Marcin Tercjak, organizator Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Jakub Kukla

Józef Mackiewicz – reporter "z bezwzględnością chirurga" o Kresach

- Mackiewicz pokazuje straszny "obraz nędzy i rozpaczy", który kłóci się z sielankowym, wyidealizowanym obrazem Kresów, jaki funkcjonuje często w ówczesnej literaturze i w perspektywie centrum, które nie umie zobaczyć prowincji - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku Józefa Mackiewicza, ustanowionym w 120. rocznicę urodzin pisarza, w naszym cyklu przybliżamy Państwu biografię autora "Lewej wolnej" oraz omawiamy różne aspekty jego literackiej i publicystycznej twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz reportaż w Jedynce Katyń Dorota Gacek Dwójka

Gliński: zagrabione, ale niezniszczone dobra kultury wywiezione z Polski mogą jeszcze do niej wrócić

Jest tylko jeden obszar, w którym można częściowo naprawić historyczne krzywdy wyrządzone Polsce przez działania okupanta podczas II wojny światowej: zagrabione, ale niezniszczone dobra kultury wywiezione z Polski mogą jeszcze do niej wrócić - pisze wicepremier RP, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński na łamach litewskiego portalu Delfi. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ustaje w wysiłkach na rzecz dokumentowania, poszukiwania i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki - zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  Europa POLSKA Piotr Gliński II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska romantyzm Katarzyna Cygler Trójka Narodowe Czytanie Rok Romantyzmu Polskiego Narcyza Żmichowska

"Na tropach Smętka" - wyjątkowe wydanie fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza

- Mamy przed sobą, dzięki wydawnictwu Księży Młyn z Łodzi, wersję oryginalną z pierwszej edycji tej fascynującej prozy Melchiora Wańkowicza z roku 1936. Jest to bowiem wersja pierwotna, której w PRL nie można było opublikować - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. W audycji uczestniczył także Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Melchior Wańkowicz Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń społeczeństwo

Cichanouska wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Kancelaria Prezydenta RP zamieściła podziękowania

Kancelaria Prezydenta RP zamieściła w mediach społecznościowych podziękowanie dla liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, która wyrecytowała w swoim ojczystym języku fragment "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Kancelaria Prezydenta RP zamieściła trwające niespełna minutę nagranie z tą recytacją na swoim Twitterze i Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA literatura Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie Swiatłana Cichanouska kancelaria prezydenta społeczeństwo

Zakończyło się Narodowe Czytanie 2022

Zakończyła się 11. edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Wydarzenie zainaugurowała para prezydencka, a na scenie wystąpiło kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura romantyzm Adam Mickiewicz Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Trójka