Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Bez porozumienia na szczycie UE ws. najważniejszych stanowisk

Bez porozumienia w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii na szczycie w Brukseli. Przywódcy 27-mki nie uzgodnili kto stanie na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Potwierdził to obecny przewodniczący Rady Charles Michel. - To była dobra dyskusja, która szła w dobrym kierunku. Partie polityczne przedstawiły swoje propozycje i będziemy w najbliższych dniach pracować, by przygotować decyzję do zatwierdzenia - powiedział szef Rady Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Donald Tusk

POLSKIE RADIO 24 Wiceszef KE z Polski? Kohut: jest na to realna szansa

- To jest moment, w którym musimy już wiedzieć, jak ma wyglądać Komisja Europejska. Polska jest piątym największym krajem UE, byłoby dobrze, żebyśmy otrzymali wiceprzewodniczenie w Komisji Europejskiej, z tego, co wiem, ta pozycja jest w grze - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kohut (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sylwia Białek Łukasz Kohut Ursula von der Leyen

Sikorski z ważnym stanowiskiem w UE? "Poważna kandydatura"

- Mamy silną pozycję po 15 października, mamy sporo do powiedzenia. Teraz chodzi o to, by to przekuć w konkretne miejsca i stanowiska, jakie będziemy mogli uzyskać po tej turze negocjacji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Grzegorz Schetyna, komentując negocjacje na temat podziału stanowisk w UE. Stwierdził też, że objęcie przez Radosława Sikorskiego teki wiceszefa KE jest możliwe. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia Karol Surówka Grzegorz Schetyna Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Radosław Sikorski

ANALIZA Wstrząsy po eurowyborach. Szok we Francji, w wielu krajach zwrot na prawo

Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły potężny wstrząs w tzw. europejskim silniku, tandemie Francja - Niemcy. W  związku z sukcesem narodowców Francuzi idą do urn już 30 czerwca. Alternatywa dla Niemiec też domaga się wyborów: ma drugi wynik w kraju. Także w kilku innych krajach doszło do przechyłu w prawo - w Austrii, Holandii. Parlament Europejski pozostanie jednak w dużej mierze taki, jak był - głosy z całej UE ustaliły podobny układ polityczny jak w minionej kadencji. W tle eurowyborów jest też dymisja rządu w Belgii i zmiany preferencji politycznych w innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska Niemcy Francja Belgia Holandia Słowacja

Pierwsza sesja nowego PE. Wiemy, czym zajmą się europosłowie

Na 18 lipca, dzień pierwszej sesji nowego Parlamentu Europejskiego, wstępnie zaplanowano wybór osoby, która przez najbliższe pięć lat będzie stała na czele Komisji Europejskiej. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Szanse na drugą kadencję ma obecna szefowa Ursula von der Leyen, ale jej wybór nie jest przesądzony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska