Polskie Radio
Section05

Kraków

11. Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku "Z drugiej strony!"

Z drugiej strony!  – to hasło towarzyszące Festiwalowi Literatury dla Dzieci, który po raz jedenasty odbył się w Gdańsku (8-13 października) i odbędzie w Krakowie (12-16 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi twórcami książek dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe, spektakle, spacery, konferencja dla nauczycieli/ek i bibliotekarzy/ek, koncerty i wiele więcej najlepszych stron dziecięcej literatury.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD Gdańsk literatura dziecięca książki dla dzieci

Igor Mitoraj - okres krakowski i Tadeusz Kantor jako mistrz

- Tadeusz Kantor to postać niezwykła, wielka, która bez wątpienia wpłynęła w sposób zasadniczy na rozwój Igora Mitoraja w czasie jego studiów. Również decyzja artysty związana z opuszczeniem Polski i pozostaniem w Paryżu w dużej mierze inspirowana była wpływem mistrza - mówił w Dwójce prof. Bartłomiej Struzik, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Igor Mitoraj rzeźba Elżbieta Szymkowska Dwójka KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych wystawa Rok Igora Mitoraja

Leszek Czarny i najgłośniejszy skandal obyczajowy piastowskiej Polski

Panowie, rycerstwo i damy sieradzkie musieli przeżyć szok, gdy na zjeździe w 1271 roku ich księżna, Gryfina Halicka, zdjęła małżeński czepiec. Kobieta oświadczyła tym gestem, że jej mąż, Leszek Czarny, jest impotentem, a małżeństwo od sześciu lat pozostaje nieskonsumowane. Zhańbiony książę nie zaprzeczał. Pierwszym obowiązkiem władcy było spłodzenie potomka, dlatego wystąpienie żony musiało być dla niego ciosem nie tylko prywatnym, ale też politycznym i rzutowało na całe panowanie władcy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze władcy Polski

Jak naprawdę brzmiał język polski sto lat temu? Kazimierz Nitsch i jego odkrycia

– Na przełomie XIX i XX wieku około 30 procent Polaków, a może i mniej, używało języka ogólnego. Reszta mówiła gwarą. To między innymi skłoniło Kazimierza Nitscha do badań – podkreślał w Polskim Radiu językoznawca prof. Władysław Lubaś. Dziś wspominamy 66. rocznicę śmierci Kazimierza Nitscha, twórcy polskiej dialektologii.
Zobacz więcej na temat:  język polski kultura ludowa historia Polski słowotwórstwo gramatyka

Kraków Jazz Week. Organizatorzy: to fuzja wielu wydarzeń jazzowych

- Kraków Jazz Week powstał na bazie takich festiwali jak np. Copenhagen Jazz Festival, gdzie jest połączenie wydarzeń jazzowych. Wtedy miasto tętni życiem, plakaty są w piekarniach i sklepach spożywczych i ten jazz jest wszędzie. To nasze marzenie, żeby w tym kierunku dążyć - mówiła w Dwójce Aneta Norek, współorganizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Jazz Roch Siciński Kraków Jazz Week

Spotkanie polskich lekarzy z Zachodu i Wschodu. W Krakowie trwa Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

W Krakowie rozpoczął się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej zorganizowany przez Federację Polonijnych Organizacji Medycznych. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkali się, aby uczcić 30-lecie Federacji, czyli stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia wykonujących swój zawód poza granicami Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą medycyna Uniwersytet Jagielloński Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Senat Marcin Wojciechowski