Polskie Radio
Section05

Kraków

Dziennikarze Polskiego Radia na Targach Książki w Krakowie

Polskie Radio, jako patron medialny będzie obecny na 27. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Wydarzenie, które corocznie gromadzi dziesiątki tysięcy miłośników literatury będzie na bieżąco relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Dziennikarze publicznego nadawcy zaproszą także na specjalne audycje nadawane prosto z Krakowa oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.  
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Targi Książki w Krakowie targi książki książki dla dzieci

W "Poranku" zdradzamy: komu bije Dzwon Zygmunta

Dzwon Zygmunta to wizytówka Krakowa i śpiewa on do dziś w największe święta kościelne i państwowe. Jak dodała Monika Hyla, przewodnik po Krakowie, Zygmunt dzwoni też kiedy coś ważnego się dzieje dla Polski, lub też honorowo, kiedy proboszcz katedry odchodzi i żeby go pożegnać. A o najważniejszych legendach związanych z tym nieodłącznym elementem krakowskiej wieży można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem natura serce

Generalne Gubernatorstwo. "Jak najbardziej zniszczyć i rozbić polską siłę narodową"

- Znajdujemy się na tym obszarze dla ugruntowania niemieckiego panowania, dla wprowadzenia w życie władczych aspiracji niemieckich. Rzesza niemiecka nie jest gościem w tym kraju. My przebywamy tu po to, aby kraj ten zniemczyć na wieki i nieodwracalnie – pisał w 1943 roku generalny gubernator Hans Frank.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Generalne Gubernatorstwo Hans Frank II wojna światowa Niemcy okupacja niemiecka

"W czasie numerów należy wrzeszczeć". Kabaret Zielony Balonik robi rewolucję

– Matrony załamywały rączki nad tym strasznym skandalem, ale cichaczem marzyły, aby tam pójść ze swoimi mężami typu Florian Dulski – wspominała w Polskim Radiu Magdalena Samozwaniec, opowiadając o początkach działalności Zielonego Balonika, który niejednemu "Dulskiemu" zalazł za skórę.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński kabaret konserwatyzm 1905 Magdalena Samozwaniec Paryż artysta poezja piosenka humor TEATR historia Polski historia teatru HISTORIA

Ostatnia taka rewia kawaleryjska. "Święto Kawalerii" w Krakowie w 1933 roku

91 lat temu, 6 października 1933, Kraków stał się stolicą polskiej kawalerii. Tego dnia na Błoniach odbyła się wielka rewia z okazji 250. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. W wydarzeniu wzięła udział reprezentacja 12 pułków kawaleryjskich. Około 2,5 tys. żołnierzy przedefilowało przed trybuną pomysłodawcy wydarzenia - Józefa Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita Wojsko Polskie Józef Piłsudski