Polskie Radio
Section05

Lwów

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Gdańsk

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Kresy Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Syreny alarmu przeciwlotniczego podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Obchody polskiego Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się w sobotę uroczystą mszą świętą w katedrze łacińskiej. Następnie uczestnicy przeszli na Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt Lwowskich. Podczas składania wieńców na płycie głównej z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę" rozległ się alarm przeciwlotniczy.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości Ukraina ŚWIAT Europa

Wiara w potęgę wyobraźni. Przypadkowo odnaleziony, najstarszy wiersz Stanisława Lema

– Moje przypadkowe odkrycie dokonuje pewnej rewolucji w analizie początkowej twórczości Stanisława Lema – mówi Michał Trusewicz. Naukowiec natrafił na wiersz 17-letniego pisarza pt. "Gama kolorowa", opublikowany w gazecie jeszcze przed II wojną światową. Dzięki temu oficjalną datę "drukowanego" debiutu Lema trzeba przesunąć z 1946 na 1938 rok.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura KULTURA Katarzyna Cygler Trójka

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA malarstwo grafika Kraków kabaret