Polskie Radio
Section05

Monika Suszek

Wpływ gier wideo na nasze życie: Mają nieskończenie wiele zastosowań!

Naukowcy udowodnili, że gry komputerowe podnoszą nasze samozadowolenie i poziom szczęścia. Osoby, które  spędzały czas przed konsolą, częściej wskazywały, że są zadowolone ze swojego dnia. Warunek jest jeden: musimy wybierać produkcje VR. Jak rozwija się ta branża i jakie daje możliwości w codziennym życiu? 
Zobacz więcej na temat:  gry gry wideo wirtualna rzeczywistość Tomasz Miara Trójka społeczeństwo

Jak powstawały polskie nazwiska? Krótka historia przyrostka "-ski"

Jeszcze w XX wieku, czyli stosunkowo niedawno, proces kształtowania się nazwisk trwał i nie każdy był w pełni świadomy posiadania czegoś więcej, niż tylko imienia. Od kiedy jesteśmy identyfikowani nie tylko imieniem? Co mogło być inspiracją dla rodzin, które zaczęły nazywać się Dobrowolscy czy Baranowscy? Innymi słowy: skąd się wzięły polskie nazwiska?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Tomasz Miara język polski społeczeństwo

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA piosenka mózg dźwięki słuch umysł psychologia muzyka filmowa

Nietoperze: nie ma się czego bać!

W kulturze ludowej nietoperze były postrzegane jako reprezentanci ciemnych mocy, wysysający ludzką krew. Trend odwrócił dopiero walczący ze złem Batman. Niestety, popularna, choć niesprawdzona informacja, jakoby były źródłem koronawirusa, znowu obniżyła ich notowania. Na szczęście coraz więcej osób słucha przyrodników, według których rola nietoperzy w ekosystemie jest nie do przecenienia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przyroda natura ekologia zwierzęta Tomasz Miara Trójka

Płyta kompaktowa: zmierzch czy odrodzenie?

Przez cztery dekady płyty CD były najczęściej sprzedawanym nośnikiem danych, jednak od kilkunastu lat obserwowano spadek ich sprzedaży. I niespodziewanie w roku 2021 po raz pierwszy od 17 lat zanotowano wzrost! Jednak trudno uwierzyć, by tak popularne niegdyś "kompakty", odzyskały rynek. Przedtem podobny los spotkał płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty DVD i BlueRay.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Płyty kompakt Piotr Firan Trójka

Zawód korespondent. Beata Płomecka – jej praca i pasja

- Już na samym początku założyłam sobie, że kiedy tworzę korespondencję, jestem pozbawiona emocji. Tu nie ma mowy o emocjonalnych wejściach na żywo. Słuchacz ma prawo do obiektywnej, rzetelnej informacji i samodzielnego wyciągania wniosków - powiedziała Beata Płomecka, wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, która otrzymała nagrodę Rady Programowej publicznego nadawcy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Beata Płomecka Piotr Firan Bruksela Polskie Radio dziennikarstwo media publiczne

"Zaproście mnie jeszcze!" Podsumowanie Muzycznego Weekendu w Trójce

Za nami Muzyczny Weekend w Trójce! W dniach 5-7 sierpnia plenerowe studio Trójki stanęło na Festiwalu Naturalnie Mazury w Węgorzewie, gdzie młodzi artyści zagrali na Scenie Debiutów Trójki, a także w Jastarni, gdzie w sobotni wieczór odbył się koncert "Wakacyjne Hity Wszech Czasów". – To wyjątkowe miejsce. Publiczność była na "tak" – powiedział muzyk i dawny wokalista Budki Suflera Felicjan Andrzejczak. – Zaproście mnie jeszcze! – zaapelowała Urszula.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Jastarnia węgorzewo Mazury Łukasz Ciechański Paweł Turski Urszula Felicjan Andrzejczak Tomasz Żąda Michał Kirmuć patronat Morze Bałtyckie Polskie radio korpo

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA przyroda natura miasto wieś Piotr Firan pszczoły owady miód

Polacy opracowali proste testy na obecność koronawirusa

Polscy naukowcy opracowali nowy rodzaj testu, który pozwala ustalić obecność koronawirusa. Jak przekonują, metoda jest szybka i bardzo skuteczna. Do analizy pobierana będzie jedynie ślina pacjenta, a wynik dostępny już po kilkudziesięciu minutach. Czy test będzie równie skuteczny w przypadku nowych wariantów i mutacji koronawirusa? Czym różni się od tych już dostępnych na rynku?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo NAUKA Witold Lazar koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19