Polskie Radio
Section05

Muzeum Powstania Warszawskiego

"To zaszczyt życia". Medal Kuriera z Warszawy dla Daniela Frieda

- Wszystko, co rząd USA zrobił dla Polski od 1989 roku, szło zgodnie z zasadniczym założeniem Jana Nowaka, że Polska może odnieść sukces i być wolna. A skoro Polska może - może cała Europa - mówił wyróżniony Medalem Kuriera z Warszawy Daniel Fried, amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO. W cyklu "Rozmowy po zmroku" zaprezentowaliśmy relację z uroczystości wręczenia medalu w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Fried Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Jan Ołdakowski Jałta

Polskie muzea wspierają Ukrainę. "Przeszliśmy do drugiej fazy pomocy"

- Oni początkowo nawet nie bardzo wiedzieli, jakiej pomocy mogą oczekiwać. Myśmy od razu zaczęli im w jakiś sposób sugerować, że pierwsze potrzeby mogą dotyczyć najprostszych rzeczy - opakowań, materiałów pozwalających zabezpieczyć zbiory, a w kolejnych krokach dopiero nieco bardziej wyszukanych rzeczy, jak sprzęty do digitalizacji - tak o pracy Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina muzeum Dwójka wojna na Ukrainie Jakub Kukla pomoc

Gang Bazyliszków powraca. Miejska legenda czy historia oparta na faktach?

- Bazyliszki to nieuchwytny gang, który terroryzuje międzywojenną Warszawę, który nie boi się najsilniejszych, atakuje niespodziewanie i rozpływa się w ciemnych uliczkach. Nikt nie wie, kto za nim stoi. Nie do końca wiadomo, jakie są jego cele - opowiadał na antenie Dwójki Tobiasz Piątkowski, autor scenariusza drugiego tomu komiksu "Bazyliszki".
Zobacz więcej na temat:  komiks II RP Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka Jakub Kukla Warszawa

Przywrócić tożsamość bezimiennym ofiarom [POSŁUCHAJ]

Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich złożono 16 ton ludzkich prochów. Szacuje się, że spoczywa tu ponad 110 tysięcy ofiar. Do dzisiaj nie wszyscy są zidentyfikowani. Jednak pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, archiwiści i wolontariusze wciąż próbują przywrócić im imiona i nazwiska, przywrócić ich naszej wspólnej pamięci. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska społeczeństwo historia Polski Powstanie Warszawskie pamięć Trójka

"Zawołani po imieniu" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

To historia nie tylko cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Zginęło wielu żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji, a także warszawiaków. Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na warszawskiej Woli  znajduje się 16 ton prochów, to ponad 100 tysięcy ofiar. Nie wszyscy są zidentyfikowani. Do dzisiaj nie ustalono nazwisk wielu z nich.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski

Aleksandra Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski: teraz będziemy grać u siebie

Ten dom na Mazurach i Koncerty Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego wyznaczają kolejne rocznice naszego wspólnego życia w Polsce. 14 lat temu pojechałem po Olę do Kanady i razem wróciliśmy do Polski - mówi Jacek "Wiejski" Górski. - Właściwie to ja byłam emigrantką i wróciłam do kraju. Jacek był tą kotwicą, która mnie znów do ojczyzny przycumowała - wspomina Aleksandra Turkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja ojczyzna koncerty niepodległość Westerplatte wieś Małgorzata Frydrych