Polskie Radio
Section05

Niemcy

"Taka szansa zdarza się w Polsce raz na 20 lat"

Taka szansa na deregulację zdarza się w Polsce raz na 20 lat – mówi Wojciech Kostrzewa – przewodniczący Polskiej Rady Biznesu, członek zespołu zajmującego się projektami deregulacji polskiej gospodarki, prywatnie znajomy przyszłego Kanclerza Niemiec. Jak wyglądają prace w zespole deregulacyjnym Rafała Brzoski od kulis? Które ze zgłoszonych kilkunastu tysięcy propozycji zmian zespół ostatecznie przedstawi premierowi Tuskowi? Czego po deregulacji spodziewają się polscy przedsiębiorcy?  Wojciech Kostrzewa w rozmowie z Magdą Biednik i Rafałem Hirschem zdradza również, co sądzi o zbliżającej się światowej wojnie handlowej na cła i jakim człowiekiem jest przyszły Kanclerz Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  deregulacja gospodarka polska Donald Tusk Rafał Brzoska Rafał Hirsch Magdalena Biednik Wojciech Kostrzewa

Akcja pod Arsenałem: odbić "Rudego" z rąk Gestapo. Posłuchaj wspomnień świadków

– Mimo lat, jakie upłynęły od tych chwil, wydaje mi się, że pamiętam dobrze wszystkie szczegóły tej akcji. Cały nasz wysiłek, całą wolę działania skupiliśmy wówczas na jednym: odbiciu naszego kolegi i przyjaciela Janka Bytnara – wspominał przed radiowym mikrofonem Stanisław Broniewski ps. Orsza, dowódca akcji pod Arsenałem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Szare Szeregi Jan Bytnar okupacja niemiecka

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Starcie szefa MON z Błaszczakiem. Chodzi o kontrakty z USA

Polski rząd chce ratować relacje z Amerykanami, ale jednocześnie sprawdza, jak amerykańskie systemy broni będą działać bez wsparcia USA - pisze niemiecka Tageszeitung. W jej portalu ukazała się duża analiza wpływu działań administracji Donalda Trumpa na relacje z Polską. Na podstawie tego artykułu były szef MON Mariusz Błaszczak zarzucił rządowi, że chce anulować kontrakty. Jego następca Władysław Kosiniak-Kamysz odparł, że to kłamstwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA MON Władysław Kosiniak-Kamysz Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie wojsko

Niemiecka policja dostała elektryczne radiowozy. Już żałują

W Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec policja testuje samochody elektryczne. Okazuje się, że nie zawsze się sprawdzają, a z powodu rozładowanych baterii musiano już odwoływać akcje. Przewodniczący tamtejszego związku zawodowego policji mówi, że to "kompletny absurd", gdy zamiast patrolować ulice, auta są ładowane.
Zobacz więcej na temat:  samochody elektryczne motoryzacja ŚWIAT transport Europa policja służby i bezpieczeństwo