Polskie Radio
Section05

PRL

Zmarł Andrzej Bulc - jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

Należał do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Był członek komitetu założycielskiego  Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Andrzej Bulc zmarł 18 paźdzernika br. W 2018 roku został Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  związki zawodowe opozycja demokratyczna komunizm służba bezpieczeństwa inwigilacja Gdańsk Solidarność Krzysztof Wyszkowski Anna Walentynowicz Andrzej Gwiazda Joanna Duda-Gwiazda

Które polskie samochody sprzedawały się najlepiej?

Były siermiężne, mało komfortowe i niczym się nie wyróżniały. Jednak każdy chciał je mieć, bo wówczas samochód był symbolem dobrobytu. Które auta z czasów PRL sprzedawały się najlepiej? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 historie fiat 125p fiat 126p Syrena lata 70 lata 80 lata 90

"Figurant" Roberta Glińskiego w kinach. Jak SB inwigilowała Karola Wojtyłę?

20 października na ekranach kin zagościł film "Figurant" Roberta Glińskiego. Fikcyjna historia esbeka Bronka Budnego oparta jest na prawdziwym procederze osaczania Karola Wojtyły przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Od podsłuchów i pozyskiwania księży-informatorów, po próbę wplątania w sfabrykowany skandal obyczajowy - wobec przyszłego papieża Jana Pawła II stosowano cały wachlarz działań. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karol Wojtyła FILM Robert Gliński IPN bezpieka służba bezpieczeństwa Kraków Jan Paweł II

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa RWE emigracja Monachium literatura Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Frekwencja w wyborach parlamentarnych najwyższa w dziejach III RP. A jak było kiedyś? [ZESTAWIENIE]

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych, według danych z 50 proc. komisji wyborczych, wyniosła 72,81 proc. Jest to najwyższa frekwencja w historii III RP. Poprzedni rekord wynosił 62,7 proc. i padł w I turze wyborów kontraktowych do Sejmu w 1989 roku. Jak głosowano w przeszłości?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wybory wybory parlamentarne II RP II Rzeczpospolita III RP

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce średniowiecze monarchia demokracja konstytucja konstytucja 3 maja II RP transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne

"Czekał na wybuch III wojny światowej". Ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Laluś" we wspomnieniach syna

19 października w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej odbędzie się spotkanie z Markiem Franczakiem, synem wachmistrza Józefa Franczaka "Lalusia", ostatniego Żołnierza Wyklętego walczącego z bronią w ręku. Spotkanie "Widzenie na Rakowieckiej" poprowadzi Tadeusz Płużański.
Zobacz więcej na temat:  komunizm Józef Franczak POLSKA

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN Stefan Wyszyński religia Kościół wiara Józef Stalin