Polskie Radio
Section05

Piotr Firan

Niepotrzebne materiały budowlane? Nie wyrzucaj! Oddaj!

Wystarczy jedno spojrzenie w kierunku którejkolwiek z wiat śmietnikowych, by przekonać się jak wiele wyrzucamy jedzenia, ubrań, książek i mebli. Wyjątkiem nie są materiały budowlane. W Kołobrzegu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ruszył projekt "Garść gipsu". Cel jest jeden – zebranie od mieszkańców niepotrzebnych materiałów budowlanych, które pozostały po remontach i przekazanie ich do potrzebujących.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kołobrzeg pomoc pomoc społeczna remont mieszkania remont domu remont zachodniopomorskie STYL ŻYCIA

Na "ty" w restauracji i w pracy. Moda na skracanie dystansu

Zamiast używać formy "pan" lub "pani", od razu przechodzimy na "ty" - coraz częściej właśnie w taki, bezpośredni sposób, kelnerzy zachowują się w stosunku do gości, a przełożeni - do swoich pracowników i na odwrót. Trwa moda na skracanie dystansu, która opanowuje coraz więcej sfer naszego życia. Jak to robić, by nie naruszyć norm dobrego wychowania?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Paweł Turski wychowanie praca pracownik pracodawcy restauracja

Codzienny patriotyzm - czym dziś jest?

Polacy wywalczyli niepodległość 103 lata temu. Obecne w polszczyźnie od wieków słowo "patriotyzm" dzisiaj brzmi jednak nieco patetycznie. Najczęściej pojawia się przy okazji świąt narodowych i rocznic. Jaki ma ono wydźwięk na co dzień? Jakimi patriotami jesteśmy w dni powszednie? Jak przejawia się nasz patriotyzm każdego dnia i jakiego patriotyzmu potrzeba nam w zglobalizowanym świecie? 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka niepodległość dzień niepodległości Święto Niepodległości historia Polski

Powrót Józefa Piłsudskiego. Fotograficzne oszustwo?

10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. Większość z nas, myśląc o tym wydarzeniu, ma przed oczami zdjęcie dokumentujące powitanie przyszłego Naczelnika Państwa na warszawskim Dworcu Wiedeńskim. Mało kto wie, że ta fotografia dokumentuje całkiem inne wydarzenie…
Zobacz więcej na temat:  Trójka 11 listopada Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 historia Polski I wojna światowa Józef Piłsudski STYL ŻYCIA

Polonia w walce o Niepodległą. Jaki był jej udział?

11 listopada to dla Polaków Święto Niepodległości, a dla Amerykanów – Dzień Weterana. 103 lata temu Polacy z USA również mieli istotny wpływ na przywracanie naszej ojczyźnie państwowości. To jeden z powodów, dla których Polonusi za oceanem bardzo aktywnie włączają się w organizację uroczystości związanych z kolejną rocznicą. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 11 listopada Stany Zjednoczone USA Jan Pachlowski Chicago Polonia Polonia w USA muzeum illinois Józef Haller

Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

Każdemu z nas zdarza się czasami zapomnieć, gdzie odłożyliśmy klucze lub gdzie schowaliśmy telefon czy portfel. By uniknąć gorączkowych poszukiwań, warto postawić na trening pamięci. Jak przekonują eksperci, dzięki regularności ćwiczeń, w ciągu zaledwie dwóch lat, można zakwalifikować się na mistrzostwa świata i stać się mistrzem zapamiętywania. Jak poprawić kondycję naszego mózgu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA pamięć mózg

Polska zasilana wodorem? Na Podkarpaciu powstaje Dolina Wodorowa

Podkarpacka Dolina Wodorowa – to nazwa stowarzyszenia, które ma zamiar spełnić ekologiczne marzenie Europy i świata o zasilaniu środków komunikacji wodorem. – Efektem inicjatywy powinno być rozwijanie nowoczesnych biznesów, które będą wykorzystywać wodór jako nośnik energii. Chcemy wykorzystać nasz potencjał, który jest związany z wykorzystaniem wodoru do napędów silników lotniczych – powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka ekologia społeczeństwo Rzeszów podkarpackie paliwa alternatywne wodór technologie komunikacja miejska inwestycje energia Szymon Taranda

Świat nie chciał z nim rozmawiać. "Śmierć Zygielbojma"

W tytułową rolę Szmula Zygielbojma – członka polskiego rządu na uchodźstwie, który popełnił samobójstwo w akcie sprzeciwu wobec obojętności państw alianckich na Holokaust – wcielił się Wojciech Mecwaldowski. – Film mówi o tylu ważnych sprawach. Człowiek poświęcił swoje życie dla swojego narodu, zrobił ostateczny krok. Wszyscy powinni go zobaczyć – powiedział aktor.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Żydzi historia Polski Holokaust Piotr Gliński Wojciech Mecwaldowski Tomasz Miara FILM kino festiwal filmowy w Gdyni patronat II wojna światowa