Polskie Radio
Section05

Radosław Nałęcz

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także za granicą

Licytacje, wolontariusze, chęć niesienia pomocy i mnóstwo ludzi dobrej woli – tak wygląda Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również za granicą. Sztaby Orkiestry znajdują się w wielu zakątkach świata i działają równie prężnie jak te polskie. Największy zagraniczny sztab WOŚP jest w Chicago. Jak wyglądają sztaby za granicą? Które państwa zagrają wraz z Orkiestrą?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024 Marek Wałkuski Jan Pachlowski pomoc

Drzemkologia stosowana, czyli nowy przedmiot na uczelni

– Zajęcia wyglądają fajnie, dlatego że my śpimy wszyscy, łącznie ze mną, w śpiworach na sali wykładowej; musi być płaska, dlatego żeby studenci się nie turlali podczas snu, więc mamy ograniczony wybór, bo jest dużo amfiteatrów na uczelni, ale studenci faktycznie przynoszą własne śpiwory i po chwili słychać już chrapanie – opowiada doktor Maria Kmita z dolnośląskiej uczelni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan zdrowie sen edukacja medycyna

Wymierają języki regionalne. Czy i w jaki sposób można je uratować?

Lingwiści biją na alarm: języki mniejszości odchodzą w zapomnienie, zanikają. Według szacunków organizacji SIL International do końca XXI wieku zniknie ok. 20 procent języków! Jednym z nich może być język mirandyjski, którym mówi niespełna trzy tysiące osób. To i tak dużo, gdyż mówienie językiem wilamowskim w 2021 roku zadeklarowało jedynie 10 osób. Ale przykład języka kornijskiego wskazuje, że jest też możliwość rewitalizacji języka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA regiony Wilamowice język lokalny Monika Suszek Trójka

Wszystko o kolizjach samochodowych. Kiedy powinniśmy wezwać policję?

Policjanci w Zduńskiej Woli stracili cierpliwość i przygotowali instrukcję, kiedy nie należy wzywać policji do kolizji. Funkcjonariusze wskazują, że jeśli kierowcy się nie dogadają, to policja musi wskazać sprawcę; to może oznaczać dla winnego nawet 5 tys. zł i oraz przyznanie punktów karnych. Czy kierowcy zdają sobie z tego sprawę i wiedzą, co robić? I czego wymagają ubezpieczyciele?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Marzena Grzelak-Plewińska samochody motoryzacja bezpieczeństwo na drodze ubezpieczenie samochodu

Znane logo przede wszystkim, nawet kosztem jakości. Czy chętnie sięgamy po podróbki?

Coraz częściej decydujemy się na kupno podrabianych rzeczy tylko po to, by zaimponować. Urząd Unii Europejskiej ds. Ochrony Własności Intelektualnej alarmuje natomiast, że rocznie z tego powodu pracę traci 18 tysięcy osób. Ale jak się okazuje, dla niektórych nie ma to jednak znaczenia - liczy się "znaczek", a jakość produktów premium jest coraz gorsza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Piotr Firan ubrania moda zakupy

Największe rozczarowania studentów? Dziennikarstwo, socjologia i komunikacja społeczna

Badania wykazały, że ponad 40 procent młodych Amerykanów żałuje wyboru kierunku studiów. Najczęściej są to osoby, które ukończyły dziennikarstwo, socjologię i nauki humanistyczne. Czy naprawdę takie studia do niczego się nie przydają? A jak na ten problem patrzą polscy studenci?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo studenci studia młodzież dziennikarstwo socjologia umiejętności miękkie Józef Niewiarowski praca Trójka

Dzisiaj Dzień Wszystkich Fajnych, czyli także Twój. Jak czuć się dobrze z samym sobą?

Wśród wielu mniej lub bardziej dziwnych świąt w kalendarzu można znaleźć także "Dzień Wszystkich Fajnych", który jest obchodzony właśnie 17 stycznia. Kto ma go obchodzić: został ustanowiony, by podnieść na duchu wszystkich sfrustrowanych i niewierzących w siebie? Czy może wręcz przeciwnie? I przede wszystkim: jak czuć się dobrze z samym sobą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo radość psychologia akceptacja Piotr Firan Beata Rajba Trójka

Psy na Uniwersytecie Gdańskim. Dzięki nim łatwiej o dobrą naukę?

Na Uniwersytecie Gdańskim trwa program pilotażowy mający zbadać, jakie potrzeby mają zwierzęta i ich właściciele. Na czym on polega? – Nasi studenci przychodzą na zajęcia ze swoimi podopiecznymi, a my obserwujemy, jak ci podopieczni się zachowują. Potem będziemy rozmawiać z opiekunami, wykładowcami i innymi uczestnikami zajęć, jak im było w obecności psa – mówi Magdalena Gajewska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Uniwersytet Gdański pies