Polskie Radio
Section05

Radosław Nałęcz

"Inteligentny" sprzęt AGD może pozbawić cię oszczędności życia. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Od jakiegoś czasu montowane są w naszym kraju nowoczesne liczniki prądu podłączone do internetu. Umożliwiają one m.in. zdalne sprawdzanie poziomu zużycia prądu oraz automatyczne informowanie dostawcy o awariach. Jednak Polacy są wobec nich bardzo nieufni, obawiając się m.in. o swoją prywatność. Jednocześnie nie mamy świadomości, jakim wielkim zagrożeniem dla nas i naszego bezpieczeństwa mogą być "inteligentne" urządzenia AGD podłączone do internetu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA internet rzeczy cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo smartfony smart home internet sieć Kuba Witkowski Trójka

Bóle pleców – choroba cywilizacyjna, której trudno uniknąć. Jak zadbać o swój kręgosłup? 

Siedzący tryb życia sprawia, że dla większości z nas okazjonalne, a nawet regularne bóle pleców stały się niestety czymś naturalnym. Czy można temu przeciwdziałać? Jak prawidłowo odczytywać sygnały, które wysyła nam organizm? Ratunkiem może okazać się spotkanie z fizjoterapeutą.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie kręgosłup terapia fizjoterapia fizjoterapeuta ćwiczenia siłownia gimnastyka Trójka

Praca i pasja w teatrze wyobraźni – Światowy Dzień Radia 2024

– Praca w radiu jest czymś tak niezwykłym, że dla nas Światowy Dzień Radia jest codziennie – zapewnia reporter Michał Kowarski. Z okazji przypadającego 13 lutego święta przybliżyliśmy słuchaczom na antenie Trójki tajniki radiowej kuchni, a ludzie tworzący radio podzielili się swoimi refleksjami związanymi z pracą, która jest jednocześnie pasją. 
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Trójka Zofia Sylwin Bartosz Bielecki Aleksandra Dobieszewska Tomasz Miara Michał Kowarski Janusz Kukuła

Słodzone napoje. Jedna puszka dziennie to za dużo?

Nawet regularna aktywność fizyczna nie uchroni nas przed skutkami nadmiernego spożywania słodzonych napojów. – Szkodzą nam one w nadmiarze, czyli w tym wypadku będziemy myśleli o nadmiarze spożytego cukru, co przekłada się na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi – wyjaśnia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan zdrowie zdrowie i dieta dieta napoje słodzone cukier dietetyk dietetyczka Magdalena Kartasińska-Kwaśnik

Dokarmianie dzikich zwierząt zimą: przede wszystkim pomagać, nie szkodzić

Jak dokarmiać zwierzęta zimą? Leśnicy podpowiadają, że przede wszystkim należy to robić z rozsądkiem. Nie każdy powinien pozostawiać żywność dla dzikiej zwierzyny; niektóre pokarmy mogą zaszkodzić np. ptakom. Kiedy więc decydujemy się na dokarmianie, warto pamiętać o kilku zasadach. A w doborze odpowiedniego pokarmu mogą pomóc kaczkomaty, które pojawiły się w niektórych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Małgorzata Tymicka dokarmianie ptaków zima zwierzęta

Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe

W odpowiedzi na wzrost liczby palących wśród młodzieży rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podobny problem zauważył w naszym kraju Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według raportu polski rynek jest zalewany szkodliwymi, nieekologicznymi jednorazówkami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan e-papierosy e-papieros zdrowie papierosy Bartosz Bielecki

Ekologia. System kaucyjny na kubki do kawy na wynos. To się opłaca przyrodzie

W Polsce po wielu perypetiach i z wielkim trudem przymierzamy się właśnie do systemu kaucyjnego na plastikowe butelki typu PET. Tymczasem świat ekologii i recyklingu jest już na zupełnie innym etapie: np. w duńskim mieście Aarhus uruchomiono system kaucji za kubki do kawy wielokrotnego użytku. I to dopiero początek, gdyż docelowo ma on obejmować także inne typy opakowań na wynos. Zresztą ekologiczne przemiany obejmują całą Europę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kawa recykling ekologia Dania Paweł Turski Piotr Firan Trójka

Czy Kopciuszek mogła by zostać kobietą sukcesu? Jak wyjść poza ramy tradycyjnego nauczania

Tradycyjne sposoby nauczania odchodzą do lamusa: gwałtownie zmieniający się świat wokół, nowe technologie zmieniające sposób patrzenia i odbierania rzeczywistości sprawiają, że uczniowie potrzebują nowego podejścia do tradycyjnych tematów. Np. odpytywanie z lektur nie zainteresuje już młodych ludzi. Czy i jak zmienia się szkoła i nauczanie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo edukacja szkoła młodzież NAUKA dzieci wychowanie Piotr Firan Trójka