Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Kolekcje Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

- Działalność Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych była nie do przecenienia. Umożliwiała zakupienie bardzo ważnych dzieł znanych artystów, jak chociażby Gierymskiego czy Matejki. Do gmachu Zachęty trafiało też wiele darowizn, ponieważ był to salon, do którego warto było chodzić. To była taka tradycja, że w niedzielę warszawiacy tłumnie chodzili na wystawę do Zachęty - mówił w Dwójce Roman Olkowski, autor katalogu dzieł Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zgromadzonych w latach 1860-1939.
Zobacz więcej na temat:  muzeum kolekcjonowanie malarstwo dzieła sztuki Anna Lisiecka Dwójka

Do Polski wróciły dwie akwarele zrabowane w czasie wojny. Gliński: odzyskujemy dzieła, ale nie jest to łatwe

- Dwie straty wojenne, wykonane w technice akwareli - autoportret Josepha Kaltera oraz portret jego żony Amalii Kalter - wracają do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Polska systematycznie odzyskuje dzieła sztuki, choć nie jest to łatwe - powiedział wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne kradzież dzieła sztuki Piotr Gliński KULTURA POLSKA społeczeństwo historia Polski

Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Dwanaście zespołów z całego świata, trzynaście występów oraz niezliczenie wiele tematów i form – od klaunady po poważne tematy poetyckie. 13 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. O już 38. edycji najstarszego festiwalu teatru ulicznego w Polsce w "Trójce przed Południem" opowiedział dyrektor wydarzenia Tadeusz Wnuk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Katarzyna Cygler Jelenia Góra Cyprian Kamil Norwid

Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Choć należy do grona artystek wizualnych, głównym narzędziem jej twórczości jest słowo pisane. Kilka lat temu Jenny Holzer przygotowała instalację świetlną dla Starego Browaru w Poznaniu, w której wykorzystała wiersz Wisławy Szymborskiej, podobny projekt zrealizowała dla Muzeum Guggenheima w Bilbao. Można go teraz oglądać w sieci.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA wystawa galeria muzeum Kasia Dydo Adrianna Janiszewska

Hans Holbein "Martwy Chrystus". Wstrząsający realizm

Ciało martwego Chrystusa nigdy wcześniej, ale chyba też nigdy potem, nie zostało przedstawione w malarstwie tak drastycznie. Zbawiciel ma wychudzone ciało, przykurczone palce i ślady rozkładu na zielonosinych stopach i twarzy. Leży w wykutym w skale grobie, wąskim i długim, a kompozycja obrazu przybrała kształt tej grobowej niszy.
Zobacz więcej na temat:  renesans malarstwo Niemcy Grażyna Bastek Bazylea Szwajcaria Michał Montowski Dwójka

"Opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych". Jacek Górski o Koncercie Niepodległości "Leśni" w 77. rocznicę Powstania

- Odniesienia lokalne nie tylko w trakcie Arboretum, ale też i w koncercie Niepodległości, gdzie opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych, są zawsze bardzo ważne i emocjonujące dla nas, i dla publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski, autor i producent VII Projektu Arboretum "Powrót" oraz Koncertu Niepodległości "Leśni". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR literatura czytelnictwo FILM muzeum wystawa

Prof. Wasilewski w PR24 o "Bezecniku gramatyki polskiej"

- Mój syn, który ma 14 lat, bardzo chciał reformować język polski i zasady gramatyki. [...] I ja z takimi dużymi ambicjami podszedłem do tego, powiedziałem: "ja ci to wszystko wytłumaczę". I potem, kiedy zacząłem rozpisywać różne rzeczy, to nijak mi się to na poważnie nie kleiło - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski, medioznawca i badacz języka, o swojej książce "Bezecnik gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR KSIĄŻKA literatura czytelnictwo FILM muzeum wystawa