Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Konstytucja 3 maja. Prof. Miziołek: świat oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski

- Władcy Rosji i Prus czekali na upadek państwa, a tu objawił się geniusz narodu, który jest w stanie nie tylko stworzyć ideę drugiej Konstytucji na świecie, ale i powołać 100 tys. armię. Zaskoczenie jest więc bardzo duże. Liczono na uczciwość Prus i wsparcie Austrii. Świat otaczający Polskę oniemiał, że powstał dokument, który może spowodować odrodzenie Polski - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja Jan Matejko malarstwo KULTURA historia Polski Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA

Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Mówimy często o ekologii, o zmianach klimatu, zaśmiecaniu Ziemi – i o tym, że nie potrafimy powściągnąć naszych konsumpcyjnych potrzeb, które szkodzą dobremu życiu nas samych, a zwłaszcza przyszłych pokoleń. Antycypujący ekologiczne myślenie o naszym ziemskim bytowaniu okazał się Land Art. Kiedy powstał ten kierunek? Co to takiego, czym się charakteryzuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska Ziemia ekologia klimat artysta

Fascynacja rockiem początkiem miłości do teatru

– Gdyby ktoś mi powiedział, jako młodemu chłopakowi, że będę się zajmował teatrem, to bym mu powiedział, że bardzo się myli. Miałem gitarę i zespół punkowy. Dzięki muzyce chciałem się dowiedzieć więcej , kto to był Allen Ginsberg czy Franz Kafka, bo Jim Morrison używał cytatów. Przez fascynację muzyką rockową zacząłem szukać literatury i poniekąd teatru – opowiada Tomasz Man.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klijnstra Tomasz Man KULTURA Teatr Polskiego Radia

"Pułapka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Małecki. "To wielowarstwowy dramat"

- Różewicz w swoim wspaniałym tekście prezentuje bogactwo tematów, a ja musiałam skoncentrować się na jednym z nich. Dramat dotyczy Franza Kafki, dlatego chciałam, aby moja adaptacja była moim głosem na temat tego utworu, ale też oddawała ducha Różewicza i Kafki - mówiła w Dwójce Ewa Małecki, reżyserka radiowej adaptacji "Pułapki"
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz słuchowisko Rok Tadeusza Różewicza Dwójka KULTURA Roch Siciński

"Miał dar pięknego opowiadania o sztuce i jej formach". Wspomnienie ks. dra Mirosława Nowaka

- Z Księdzem Nowakiem współpracowałem od 2013 roku, ale tak naprawdę nasze drogi spotkały się w liceum, ponieważ skończyliśmy tę samą szkołę w Warszawie - ja w 1982 roku, a ksiądz Mirosław dwa lata wcześniej. Wtedy się nie znaliśmy. Spotkaliśmy się w Ruchu Światło-Życie i tu się lepiej poznaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Plewa, przyjaciel i współpracownik ks. dra Mirosława Nowaka, zmarłego niedawno dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA muzeum społeczeństwo

"Kwestia autorytetu jest dzisiaj spychana kulturowo". Dr Janusz Janowski o relacjach mistrz-uczeń

- Uważa się, że oryginalność i skrajny indywidualizm zastępuje inne sposoby budowania kultury i wspólnoty, a to minimalizuje role autorytetu - mówił w audycji "Aria czy barbaria?" dr Janusz Janowski (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji wzięli udział również: Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie) oraz dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA artysta Magdalena Piejko