Polskie Radio
Section05
Śląsk

"Wielka, narodowa tragedia". Kard. Kazimierz Nycz o pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Strajk okupacyjny w kopalni Wujek był protestem w obronie wolności Polski i godności człowieka pracy - mówił w 40. rocznicę brutalnej pacyfikacji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podkreślił, że śmierć dziewięciu górników z "Wujka" była "wielką, narodową tragedią".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo PRL kopalnia Wujek komunizm historia PRL Kazimierz Nycz Msza święta Śląsk

Strajki w kopalniach "Wujek" i "Piast". Minister kultury: pracujemy nad stworzeniem miejsca pamięci

O 40. rocznicy komunistycznej zbrodni w kopalni "Wujek" przypomniał w mediach społecznościowych Piotr Gliński. "Pamiętamy też o grudniowych strajkach i pacyfikacjach na Śląsku i w całej Polsce. Najdłużej wytrwali górnicy w »Piaście«" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL stan wojenny kopalnia Wujek historia PRL komunizm Piotr Gliński społeczeństwo Śląsk Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Tadeusz Zagajewski. Pionier polskiej elektroniki

109 lat temu, 16 grudnia 1912 roku, urodził się we Lwowie Tadeusz Zagajewski, wybitny naukowiec w dziedzinie elektroniki, radiotechniki i komunikacji. Był osobą silnego charakteru, niezłomnych zasad, ale też wybitnym pedagogiem, który wychował rzesze inżynierów i położył podwaliny pod automatykę i elektronikę przemysłową.
Zobacz więcej na temat:  elektronika technika przemysł automatyka Lwów Śląsk Gliwice odkrycia i ciekawostki

Śląskie: Chciał udowodnić, że jest trzeźwy – stracił prawo jazdy i dziewczynę

26-latek chciał udowodnić swojej dziewczynie, że nie jest pijany. Zabrał ją na komisariat w Pawłowicach w powiecie pszczyńskim (Śląskie) i zażądał badania trzeźwości. Kiedy okazało, że ma pół promila alkoholu w organizmie, stracił zarówno uprawnienia do prowadzenia auta, jak i ukochaną.
Zobacz więcej na temat:  drogi kierowca pijani kierowcy alkohol przestępczość prawo regiony pogotowie ratunkowe kierowcy bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze Śląsk Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio

Józef Skrzek o swojej twórczości: zawsze jestem sobą

- To dzieło wielu artystów, którzy spotkali się w czasie przebudowy wszystkiego, to były lata 80., i tam rodziły się formacje, które później grywały w Jarocinie - mówi na antenie Jedynki Józef Skrzek. Laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" opowiedział m.in. o chorzowskiej "Leśniczówce", kultowym miejscu spotkań śląskiego środowiska muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Skrzek Marcin Kusy Śląsk MUZYKA Rock

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo węgiel górnictwo górnicy śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa