Polskie Radio
Section05
TEATR

Sebastian Fabijański: aktor powinien żerować na ryzyku

- Nie uważam, że aktorstwo jest zawodem bezpiecznym, że aktorstwo jest zawodem do powielania schematów czy zawodem, który można zawrzeć w tabelce Excela. To są zupełnie tajemnicze, fascynujące procesy, które zachodzą w trakcie robienia różnych rzeczy. Ryzyko, wystawianie siebie na próbę, często na pożarcie, jest - moim zdaniem - najbardziej fascynujące - powiedział Sebastian Fabijański w rozmowie z Martyną Podolską.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR FILM rap KULTURA Sebastian Fabijański

Technologiczna euforia ludzkości – SF na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

"Stan euforii" to nowe autorskie słuchowisko Piotra Skotnickiego, jak mówi – "spełnienie jego marzeń". Piotr Skotnicki jest historykiem, młodym współpracownikiem Teatru PR. Pisze scenariusze radiowe, sam je reżyseruje i tworzy do nich muzykę oraz oprawę dźwiękową. Jest autorem sztuk powstałych na podstawie biografii m.in. Prousta, Nowosielskiego, Norwida. Jego największą pasją jest jednak science fiction.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Piotr Skotnicki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka KULTURA TEATR pr poleca

Jan Peszek o największym paradoksie teatru: tylko wtedy aktor ma władzę

– Każda sytuacja w relacji widz – aktor jest dopuszczalna, o ile nie przekracza się pewnych granic, ale też jeśli jest ona żywa. Aktor działa wtedy, kiedy jest naprawdę tu i teraz. To jest taki paradoks teatralny, który polega na tym, że my, grając kompletnie nie siebie, musimy, obdarzając te postaci swoim temperamentem, inteligencją, wrażliwością, być absolutnie wiarygodni. Tylko wtedy stwarzamy sytuację, zupełnie fikcyjną, która się dzieje naprawdę – mówi Jan Peszek. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Peszek Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka KULTURA TEATR aktorstwo

"To nadzwyczajne, szalone, ale genialne!". Prapremiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

– To był wstrząs dla publiczności nie tylko krakowskiej, ale w ogóle polskiej. Po tej premierze teatr polski już nie był taki sam – mówił historyk teatru Rafał Węgrzyniak. 16 marca 1901 roku po raz pierwszy w historii wystawiono "Wesele" Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Wesele HISTORIA historia Polski TEATR premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Bronowice dramat literatura spektakl

"Wesele" Wyspiańskiego po 123 latach od prapremiery wraca do Teatru Słowackiego!

– To nie jest interpretacja tego tekstu, ale bardziej jego otwarcie na współczesne energie i emocje – tak dramaturg Grzegorz Niziołek mówi o nowej inscenizacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Bilety na premierowy spektakl w Teatrze Słowackiego w Krakowie rozeszły się w mgnieniu oka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków TEATR KULTURA Justyna Grabarz Trójka

We Wrocławiu startuje 44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, 10-dniowe święto teatru i muzyki

44. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu startuje już w piątek, 15 marca. Esencją przeglądu jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki, ale poza tym 10 festiwalowych dni obfituje w niezwykłe wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle, show. Trójka jest patronem tegorocznego PPA.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR MUZYKA Przegląd Piosenki Aktorskiej piosenka aktorska Wrocław Cezary Studniak Justyna Grabarz Trójka

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. "Edycja, która skłania do refleksji"

W Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To jubileuszowa, 30. edycja wydarzenia, które przez lata stało się jednym z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. - Na przestrzeni lat nasz festiwal się zmieniał, mamy na koncie wiele pięknych momentów, ale także trudne chwile - mówi Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna wydarzenia. - Jednak dobry anioł teatru czuwa nad nami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Łódź TEATR festiwal teatralny

Henryk Bista. "Teatr był dla niego sednem pracy aktora"

- Zawsze się dziwię, gdy słyszę, że Henryka nazywa się aktorem drugiego planu. Dla mnie zawsze był  pierwszoplanową postacią, bo każdą swoją rolę potrafił doskonale wyeksponować i wspaniale wypełniał tę przestrzeń, którą otrzymywał w sztuce. To był po prostu bardzo dobry aktor – mówiła aktorka Olga Sawicka na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL historia teatru aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR kino Gdańsk

Maja Kleczewska przed premierą w Teatrze im. Słowackiego: w "Weselu" Wyspiańskiego jest wszystko

- "Wesele" było realizowane w Teatrze Słowackiego wiele razy, to nie jest tekst łatwy dla reżysera. Należy zastanowić się skąd Wyspiański czerpał inspiracje i za nim podążać. Moim przewodnikiem był film Andrzeja Wajdy. To dzieło wybitne, bardzo się nim inspiruję. Najważniejszy gość, który przynosi złoty róg, to gość z Ukrainy. Nie trzeba niczego szukać, u Wyspiańskiego wszystko jest - mówiła w Dwójce Maja Kleczewska, reżyserka najnowszej premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kleczewska TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków spektakl premiera reżyser Stanisław Wyspiański Wesele Dwójka Jakub Kukla Krzysztof Głuchowski Andrzej Grabowski Marian Dziędziel

"Piękny początek". Bohaterowie z filmów "Armageddon", "Titanic" i "Interstellar" na deskach teatru

W piątek 8 marca premiera spektaklu "Piękny początek" w Teatrze Studio w Warszawie. - Myślę, że to, czego się najbardziej boimy, i to, co wskazujemy jako naszą porażkę, może otworzyć przed nami coś nowego. W tym spektaklu skupiamy się głównie na twórczym potencjale katastrofy - mówił w Dwójce reżyser Rob Wasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  premiera Maria Czok spektakl TEATR KULTURA Dwójka Teatr Studio

Arkadiusz Wójcik: jestem wiecznie, wręcz uparcie niezadowolony

Arkadiusz Wójcik od 15 lat jest aktorem Teatru Powszechnego w Łodzi, jednego z najpopularniejszych teatrów komediowych w kraju. Od kilku lat w kolejnych przedstawieniach gra postać Nadii, pomocy domowej, która pomaga rozwiązywać problemy ludzi, u których pracuje. Ta rola stała się wręcz fenomenem Teatru Powszechnego, również prowadzące audycję "W antrakcie" są pod wielkim jej wrażeniem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz komedia KULTURA TEATR Łódź aktorstwo

Jan Englert, Jan Peszek, Jerzy Stuhr - portret generacji

- Teatr był miejscem, które dawało szansę zaistnienia w tym zawodzie. Było też marzeniem dostać się do dobrego zespołu, w którym swego czasu panowała bardzo ścisła hierarchia ważności, od mistrzów po adeptów na samym dole tej drabiny, którzy - wpatrzeni w mistrzów - nauczyli się życia na scenie - mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff. Bohaterami audycji byli trzej aktorzy, którzy zaczynali swoją karierę w latach 60.: Jan Englert, Jan Peszek i Jerzy Stuhr.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Mościcki Dwójka TEATR aktorzy aktorstwo

Rafał Zawierucha i królowa fars. To nieprzewidywalny spektakl o teatrze i aktorach

Rafał Zawierucha wystąpił premierowo w spektaklu "Czego nie widać", który nazywany jest królową fars. - Trzeba po prostu mieć miłość do teatru, żeby wgłębić się w to po uszy albo nawet po czubek głowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o odnalezieniu się w nowej roli. Dlaczego sztuka wystawiana w Teatrze Komedia jest tak trudna?
Zobacz więcej na temat:  aktor Martyna Podolska Rafał Zawierucha Teatr Komedia w Warszawie Czego nie widać TEATR komedia farsa

"Buty moje" na "Scenie teatralnej Trójki". Słuchowisko inspirowane twórczością Depeche Mode [POSŁUCHAJ]

"Jeżeli spróbujesz znaleźć się w mojej sytuacji…" – tak można tłumaczyć słowa jednej z najsłynniejszych piosenek z pierwszej połowy lat 90. "Walking in My Shoes" zespołu Depeche Mode z albumu "Songs of Faith and Devotion" (1993).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Scena Teatralna Trójki Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Marcin Przybylski Krzysztof Bizio Depeche Mode Dariusz Błaszczyk Paweł Małaszyński Anna Dereszowska Joanna Pach-Żbikowska pr poleca