Polskie Radio
Section05

Trójka

Po wyborach do PE. Gasiuk-Pihowicz: koalicja ma się dobrze

- Koalicja ma się dobrze. Mamy poczucie, że koalicja jest silna, gdy silne są jej trzy filary, z duchem odpowiedzialności podchodzimy do następnych miesięcy - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). Gośćmi audycji byli również: Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Witold Tumanowicz (Konfederacja) i Wanda Nowicka (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA Kamila Gasiuk-Pihowicz Wanda Nowicka Anna Gembicka Błażej Poboży Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Parlament Europejski polityka wybory do Parlamentu Europejskiego

"Pierwsza Trójka – Lista Przebojów". Trzy razy Patryk Pietrzak i powracający The Dumplings

Kaśka Sochacka ("Szum") i Pet Shop Boys ("Dancing Star") ponownie dominują w "Pierwszej Trójce – Lista Przebojów". Do tego duetu dołączył Krzysztof Zalewski ("ZGŁOWY"), który awansował o jedno miejsce na najniższy stopień podium. Patryka Pietrzaka nie ma w zestawieniu, ale jego minikoncert w ramach live sesji, ewidentnie poruszył prowadzącego.
Zobacz więcej na temat:  Pierwsza Trójka – Lista Przebojów Piotr Metz Patryk Pietrzak The Dumplings MUZYKA

Absolutny naturalizm - mówi Łukasz Suchocki o swoim filmie "Camper"

W Koszalinie zbliża się już do końca 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Jest to największa w Polsce impreza poświęcona debiutującym twórcom i prezentująca ich pierwsze dzieła. I właśnie przede wszystkim o tym będzie rozmawiał ze swoimi  gośćmi Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film Ryszard Jaźwiński Debiuty Premiery

Jakub Żulczyk: polski Sejm jest materiałem na bardzo smutną przygodówkę

Twórca bestsellerowych powieści "Ślepnąc od świateł" i "Wzgórze psów" należy do pokolenia, dla którego gry wideo są naturalnym środowiskiem. I nie ukrywa, że jest ich pasjonatem od szkoły podstawowej. O tym, co w grze jest dla niego najważniejsze, w czym leży trudność przełożenia gry na język filmu i co mówi menu polskiego Sejmu rozmawiał z Radosławem Nałęczem.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA gry wideo jakub żulczyk książki literatura serial scenariusz pisarz Radosław Nałęcz gaming gry komputerowe

Dzieci na granicy. Co je czeka, kiedy nielegalnie dostaną się z Białorusi do Polski?

Po tragicznym wydarzeniu, do którego doszło w ubiegłym miesiącu na granicy polsko-białoruskiej, znów rozgorzała dyskusja dotycząca tego, jak postępować z ludźmi forsującymi polski płot graniczny. Wśród tych ludzi usiłujących przekroczyć granicę, są także dzieci, dla których są to traumatyczne przeżycia. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk granica Białoruś straż graniczna imigranci w Europie dzieci

Historia piłkarskich mistrzostw Europy w pigułce. Stefan Szczepłek nieco inaczej o Euro

Mało kto potrafi tak obrazowo opowiadać o piłce nożnej, jak Stefan Szczepłek. Jego piłkarska wiedza, wzbogacona anegdotami, wzbudza nie tylko podziw, ale też sprawia, że słucha się tych opowieści z wielką przyjemnością. Rozpoczynające się Euro 2024 było doskonałą okazją, aby porozmawiać właśnie o piłkarskich mistrzostwach Europy.         
Zobacz więcej na temat:  historia sportu mistrzostwa europy Euro 2024 Wojciech Zawioła Stefan Szczepłek

Spór o legalność KRS. Prezes Iustitii: to schizofreniczna sytuacja

- Bez ustawy można zatrzymać działalność nielegalnego organu, tak powinno być w każdym państwie. Zupełnie czymś innym jest powołanie, i tu już jest potrzebny udział pana prezydenta, legalnej Krajowej Rady Sądownictwa - mówił w radiowej Trójce prof. Krystian Markiewicz (prezes Stowarzyszenia Sędziów Iustitia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Renata Grochal POLSKA polityka Krajowa Rada Sądownictwa Adam Bodnar

"1989. Pozytywny mit" w "Trójce pod księżycem"

"Potrzebujemy nowych opowieści. Takich, które nauczą nas żyć z pękniętymi bohaterami (…). W musicalu to oczywiste. Skazy czynią bohaterów ciekawszymi (…). Dopiero z takimi pękniętymi bohaterami możemy się naprawdę utożsamiać. Dopiero od nich możemy się uczyć. (…). Może to coś, co historycy, publicyści i politycy mogliby podpatrzeć na Broadwayu?" - czytamy w rozdziale 23. - "Lechu, co masz do powiedzenia" - książki pod tytułem "1989. Pozytywny mit".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Teatr Szekspirowski w Gdańsku Teatr im. Juliusza Słowackiego Marcin Napiórkowski Mirosław Wlekły Zbigniew Canowiecki Wojciech Fułek KULTURA TEATR Sopot

Z Białegostoku do morza - reportaż Joanny Sikory z Radia Białystok

Dwóch miłośników żeglarstwa postanowiło przepłynąć niewielkim jachtem trasę z Białegostoku aż do… Morza Bałtyckiego. O swojej "podróży życia", która jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa, Bartosz Gustak i Andrzej Talipski opowiedzieli w reportażu Joanny Sikory "Morze marzeń". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Morze Bałtyckie jacht Joanna Sikora Węgorzewo Białystok jezioro rzeka podróże Mazury żeglarze pr poleca

Cześć Ciało: bezpieczna, ekspercka przestrzeń o dojrzewaniu dla dzieci, nastolatków i ich rodziców

Rozmowy dojrzewających dzieci z rodzicami są chyba najtrudniejsze – dla obu stron. Szczególnie jeśli padają tzw. trudne pytania: o ciało, jego zmiany, seks. Trudno zapytać i trudno odpowiedzieć. Dlatego nie wszyscy pytają i nie wszyscy odpowiadają… Cześć Ciało zostało stworzone właśnie po to, aby uniknąć milczenia, odpowiedzieć na pytania i zapobiec problemom wynikającym z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci nastolatki rodzice dojrzewanie internet sieć lekarz psychologia rozmowa Katarzyna Borowiecka zdrowie

Prościej, czyli lepiej. Jak zmienić język pism urzędowych?

Wizyta w urzędzie to często seria pism, wniosków, listów bądź innego typu dokumentów. Te z kolei wymagają od nas stosowania odpowiedniego stylu albo same są zapisane w złożony sposób. Problem można rozwiązać, jeśli skorzystamy z paru zasad prostej polszczyzny. Co więcej, po to rozwiązanie sięgają również urzędnicy. W audycji "PrzySłowie" mówiła o tym prof. Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty urząd