Polskie Radio
Section05

Trójka

Powrót do przedświątecznej formy. Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów?

W czasie świąt niejedna osoba chętniej sięgała po dodatkowe jajko w majonezie, zajadała się sałatką jarzynową, bądź oddawała się spożywaniu tłustego mięsa. Skutkiem tego, a w niektórych przypadkach również mniejszej aktywności fizycznej, są dodatkowe kilogramy lub poczucie przybrania na wadze. Jak z tym walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski dieta żywność zdrowie zdrowie i dieta jedzenie

Czy praktykowanie jogi jest niemęskie? Dlaczego w większości zajmują się nią kobiety?

Joga cieszy się coraz większą popularnością. Ćwiczenia rozciągające, uspokajające i przywracające równowagę wydają się znakomitym pomysłem w naszej zabieganej, pełnej napięć i chaosu rzeczywistości. Jednak zaledwie 20-25 procent praktykujących jogę to mężczyźni. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA joga ćwiczenia ruch zdrowie energia zdrowie psychiczne Paweł Turski Krzysztof Łoniewski

Jak rozmawiać o rzeczach, które dzielą nasze społeczeństwo? Jaki język dominuje w przestrzeni publicznej?

Co nas łączy, a co dzieli? Czy istnieją słowa wspólne, ponad podziałami? O języku, jakiego używamy, w "Klubie Trójki" opowiedzieli Olga Kozierowska, działaczka i ekspertka od komunikacji, oraz Mateusz Adamczyk, popularyzator wiedzy o polszczyźnie, specjalista od języka.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś debata publiczna polszczyzna polaryzacja przestrzeń publiczna Klub Trójki poprawna polszczyzna

Wideorejestrator w samochodzie a bezpieczeństwo na drogach. Czy istnieje związek?

Kamerki w samochodzie zazwyczaj są montowane po to, by wykorzystać nagranie w razie wypadku czy kolizji. Dużo częściej urządzenia rejestrują jednak przypadki łamania prawa przez innych uczestników ruchu drogowego; nagranie może stać się później podstawą do wystawienia mandatu. Pojawia się jednak pytanie: w jakim stopniu nagrania z piratami drogowymi przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa?
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski bezpieczeństwo na drodze ruch drogowy Kuba Witkowski wideorejestrator

"Barbórka i tradycje górnicze" na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO?

Do górniczego święta jeszcze osiem miesięcy, ale pod koniec marca Polska, Austria i Luksemburg złożyły wspólny wniosek o wpis "Barbórki i tradycji górniczych" na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Prace nad przygotowaniem wniosku trwały kilka lat, decyzja o wpisie na listę UNESCO też nie zapadnie szybko, bo dopiero w grudniu 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Barbórka UNESCO Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Austria Luksemburg Tomasz Żąda

Gdzie się schronić, jeśli nie ma schronów? Reportaż "Poczucie bezpieczeństwa" [POSŁUCHAJ]

W Polsce nie ma gdzie się ukryć. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się obywatele w sytuacji zagrożenia. Raport opublikowano 13 marca: okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile jest schronów. A np. młodzi warszawiacy twierdzą, że nawet nie wiedzą , jak się mają zachować w sytuacji zagrożenia, jakie działania podjąć i gdzie się ukryć.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Najwyższa Izba Kontroli schron społeczeństwo bezpieczeństwo ochrona pr poleca

Koncertowe urodziny Trójki: Przemyk, Janerka, Andrus i inni

Urodzinowy poniedziałek w Trójce minął pod znakiem koncertów. Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej swe umiejętności zaprezentowała plejada artystów reprezentujących różne style i gatunki muzyczne: Marcin Masecki Trio z Janem Emilem Młynarskim, Artur Andrus z Joanną Kołaczkowską, Renata Przemyk z zespołem Dagadana, Lech Janerka oraz duet Kari Sál i Adam Bałdych.
Zobacz więcej na temat:  Lech Janerka Artur Andrus Marcin Masecki Renata Przemyk Dagadana Jan Młynarski Kari Sál Joanna Kołaczkowska Adam Bałdych urodziny Trójki 2024 Koncerty w Trójce

Wynalazek afrykańskich lekarzy: wystarczy kaszlnąć, a aplikacja zdiagnozuje, czy masz gruźlicę

Kenijski Instytut Badań Medycznych (KEMRI) w Nairobi zaprezentował aplikację, która po odsłuchaniu nagrania kaszlu pozwala stwierdzić, czy osoba badana cierpi na gruźlicę, czy nie. W identyfikacji rodzaju kaszlu pomaga sztuczna inteligencja, która analizuje widmo dźwiękowe kaszlu. To może być ważny wynalazek, który pozwoli wychwycić osoby jeszcze we wczesnej fazie gruźlicy, co z kolei daje szanse na wyraźne ograniczenie jej rozprzestrzeniania.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie gruźlica aplikacja mobilna sztuczna inteligencja WHO Światowa Organizacja Zdrowia Paweł Turski Justyna Grabarz

Literatura dziecięca. Jak pisać i tłumaczyć książki dla najmłodszych?

- Trzeba być trochę dzieckiem, mieć zmysł zabawy. Myślę, że Tuwim byłby znakomitym bajkopisarzem - ocenia poeta, pisarz, tłumacz i twórca literatury dziecięcej Jarosław Mikołajewski. Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Jarosław Mikołajewski literatura książki dla dzieci