Polskie Radio
Section05

Warszawa

Historia Herbaciarni w Łazienkach Królewskich

Na granicy Ogrodu Botanicznego i Łazienek Królewskich, niedaleko bramy wejściowej od Alei Ujazdowskich, zachował się budynek dawnej Ananasarni, zbudowany na początku XIX wieku. Szklarnia przetrwała do I wojny światowej, następnie została przekształcona w budynek gospodarczy. W ostatnim czasie pawilon przeszedł modernizację, podczas której odsłonięto dawny system ogrzewania cieplarni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Łazienki Królewskie Katarzyna Jankowska – PODCAST

Poród na przystanku w Warszawie. "Tata owinął ją kurtką"

Do niebezpiecznej akcji porodowej doszło we wtorek rano na warszawskiej Ochocie. Na przystanku autobusowym Leżajska 02 przy ulicy Żwirki i Wigury zatrzymała się taksówka, którą wraz z mężem jechała ciężarna obywatelka Wietnamu. Małżeństwo zmierzało na wizytę kontrolną, jednak kobieta zaczęła rodzić już w samochodzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża poród dzieci dziecko macierzyństwo Kobiety noworodek niemowlę taksówka taksówki pogotowie ratunkowe szpital ratownik medyczny ratownictwo medyczne Wietnam

"Zostały tylko fasady". Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy

Straty dóbr kultury, których doznała Polska w latach 1939-1945, były wynikiem zarówno działań militarnych, jak i grabieży dokonywanych przez oddziały wojskowe. - Zewnętrzna powłoka Warszawy została odbudowana. Czyli fasady. Natomiast to, co znajdowało się wewnątrz, w kamienicach, pałacach, mieszkaniach prywatnych, tego już nie ma - mówi w radiowej Jedynce Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki malarstwo II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzieże Michał Wójcik

Pełna uliczek i tajemniczych ogrodów. Spacer artystyczną Saską Kępą

Grzegorz Fitelberg, Witold Lutosławski i Agnieszka Osiecka, a także mniej znani - Eugeniusz Mossakowski czy Elna Gistedt. Co łączyło tych artystów? Wszyscy mieszkali na Saskiej Kępie... Zapraszamy na artystyczny spacer, którego przewodnikiem jest Jarosław Wojciechowski, varsavianista i kolekcjoner przedmiotów związanych z kulturowym dziedzictwem Polski.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Saska Kępa Monika Zając Spacer po Warszawie Agnieszka Osiecka Grzegorz Fitelberg Witold Lutosławski

Proza w Trójce. "Sierpień" Pawła Sołtysa

"To podróż przez Warszawę, podróż przez książki, podróż przez kawałek życia". Paweł Sołtys (pseudonim muzyczny Pablopavo), zapytany o gatunek swojej nowej książki, określił ją mianem noweli. Nie jest to więc ani krótka powieść, ani długie opowiadanie, a jej narrator przypomina autora. Klimat utworu współgra z atmosferą jego piosenek. Sołtys czyta tę prozę, jakby próbując się za nią ukryć, podczas gdy swoje piosenki wykonuje pełniejszym głosem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA proza powieść Trójka Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Paweł Sołtys Pablopavo