Polskie Radio
Section05

Wilno

700-lecie Wilna. "Pogrzeb Giedymina" na zakończenie obchodów

- Wilno oczywiście kojarzy się z założycielem miasta, Giedyminem. I tu jest właśnie trochę taka gra, która polega na tym, że to jest koniec roku i zakończymy rok "Pogrzebem Giedymina", czyli w pewnym sensie robimy takie pożegnanie jubileuszowego roku, czyli taki trochę żarcik z tym pogrzebem - wyjaśniał w Dwójce Marius Uzorka, kierownik działu wystawowo-wydawniczego Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka 700-lecie Wilna Litwa Giedymin Kamil Zalewski

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  Litwa historia Polski II wojna światowa Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Festiwal "Trans/misje Balticum 2023": łączy kultury narodów, które mają wspólną przeszłość

Polska, Łotwa, Ukraina, Litwa i nieobecna w tym roku Białoruś, choć są bardzo różne, mają przecież ogromne wspólne dziedzictwo. A te można wyrazić poprzez twórczość. Stąd wywodzi się idea Międzynarodowego Festiwalu Sztuki "Trans/misje Balticum 2023", który łączy kultury narodów mających wspólną przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Litwa Łotwa Ukraina Białoruś TEATR wystawa koncert Justyna Grabarz Trójka

27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Spektakle z Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ostatnia produkcja legendarnego Petera Brooka, polska premiera Needcompany, spektakl flamenco, piętnastominutowa opera syntetyczna Łodzi Kaliskiej, medytacyjna uczta literacka z Charlotte Rampling i wiele wydarzeń towarzyszących. W Polskim Radiu 24 o Festiwalu Szekspirowskim mówiła Agata Grenda, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot