Polskie Radio
Section05

Wydarzenia

Driftingowe Mistrzostwa Polski w Słomczynie - podsumowanie

Za nami 4. runda Driftingowych Mistrzostw Polski, tym razem kierowcy rywalizowali na torze Słomczyn. W najwyższej klasie DC1 triumfował zaledwie 17-letni Eryk Goczał. Powtórzył on swój sukces z trzeciej rundy, gdy wygrał rywalizacje na Bemowie, a łatwo o to nie było.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio ŚWIAT Poznań POLSKA SPORT Moto sport

Andrzej Duda o tournée Ukrainian Freedom Orchestra: to będzie mocny głos sprzeciwu

Andrzej Duda we wpisie do książki programowej koncertu, który odbył się w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej napisał, że "z dumą witam fakt, że Ukrainian Freedom Orchestra sformowała się tu, w Warszawie, i że właśnie w stolicy Polski rozpoczyna międzynarodową trasę koncertową".
Zobacz więcej na temat:  Ukrainian Freedom Orchestra koncerty wojna na Ukrainie MUZYKA Andrzej Duda opera KULTURA

Koncert w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Karol Mazur: chcemy dotrzeć do młodego pokolenia

- Uznaliśmy, że przychodząc na koncert ich ulubionych artystów, dowiedzą się przy okazji o tym jaka jest nasza tradycja historyczna i dlaczego Powstanie Warszawskie jest takie ważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego koncert MUZYKA historia Polski pamięć młodzież KULTURA Polskie Radio 24

Jan Parys o roli Rosji 30 lat temu i dziś: znów jest naszym problemem

- Wtedy Rosja była osłabiona i rezygnowała z ekspansji. Jak się okazało – chwilowo. Teraz znowu przystąpiła do ekspansji w momencie, kiedy rozwinęła się gospodarczo i ma więcej pieniędzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski rząd Polityka zagraniczna Polski Rosja komunizm NATO HISTORIA Polskie Radio 24 Jan Parys POLSKA polityka

Piotr Dmitrowicz o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: komuniści odebrali ją jako swój sukces

- Już po zakończeniu pielgrzymki powstawały raporty. Oni odbierali pielgrzymkę jako swój wielki sukces. Uważali, że nie stało się nic - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk oraz dyrektor Muzeum JPII i Prymasa Wyszyńskiego. Odniósł się tym samym do postawy komunistów podczas i po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka komunizm PRL historia Polski HISTORIA Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Dmitrowicz społeczeństwo

Nagroda imienia Aleksandra Gieysztora. Znamy laureatów

Nagrodę imienia Aleksandra Gieysztora XXII edycji otrzymał profesor Jerzy Hausner, z kolei nagrodę XXIII edycji otrzymał dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie Vydas Dolinskas. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Bankową imienia Leopolda Kronenberga przy banku Citi Handlowy za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor Zamek Królewski gala dziedziczenie KULTURA społeczeństwo POLSKA

"Jest Pani wielką damą polskiego teatru i kina". Prezydent złożył życzenia Stanisławie Celińskiej

"W dniu urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania dla Pani artystycznego dorobku i długoletniej pracy twórczej" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do aktorki Stanisławy Celińskiej z okazji jej 75. urodzin. "Jest Pani wielką damą polskiego teatru, ikoniczną postacią polskiego kina i wyjątkową osobowością polskiej sceny muzycznej" - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Stanisława Celińska jubileusz prezydent list aktorstwo KULTURA Andrzej Duda

Driftingowe Mistrzostwa Polski w Słomczynie - podsumowanie

I runda Driftingowych Mistrzostw Polski za nami. Były to dwa dni na Autodromie Słomczyn pod przykryciem białego spod kół dymu. W powietrzu unosił się zapach i drobinki spalonej gumy, a obecnych na torze rozpieszczał ryk mocnych silników. Wszystko za sprawą profesjonalnych drifterów, którzy dawali z siebie wszystko w walce o najwyższe stopnie podium. To było dymne widowisko!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio ŚWIAT Poznań POLSKA SPORT Moto sport

Dymna walka w parach – jesteśmy na Driftingowych Mistrzostwach Polski

Tylnonapędowe mechaniczne bestie wreszcie zostały wybudzone z zimowego snu. Drifterzy już dziś rozgrzeją do czerwoności wnętrzności swoich mocnych silników, by napędzić koła z maksymalnie przyczepnymi oponami. Pozostawią po sobie chmary gęstego dymu, ale nie na pokaz, a w walce o najwyższe stopnie podium w rozpoczynających się Mistrzostwach Polski w driftingu.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio ŚWIAT Poznań POLSKA SPORT Moto sport

PRK na Poznań Motor Show 2022

Poznań Motor Show to obowiązkowy punkt na naszej mototargowej mapie Polski! Nie mogło nas tam zabraknąć! Po przerwie spowodowanej pandemią wracamy do stolicy Wielkopolski. Jesteśmy na uznawanych za najbardziej prestiżowe targi motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza trwa do jutra, a motywem przewodnim jest elektromobilność.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody targi motoryzacyjne targi targi samochodowe Polskie Radio ŚWIAT GOSPODARKA Poznań POLSKA

"Jest co oglądać". Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Pod Blachą

- Wystawa jest kolorowa, rozświetlona, magiczna, trochę tajemnicza. Naprawdę serdecznie zapraszamy, bo jest co oglądać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy szopek krakowskich. Jak dodał, na ekspozycji znajdziemy bardzo różnorodne dzieła, spośród których większość zdobyła nagrody i wyróżnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Boże Narodzenie Kraków Warszawa tradycja architektura konkurs wystawa Zamek Królewski

"Noc Generała na Rakowieckiej 37". Opozycjoniści spotkają się, by wspominać czasy stanu wojennego

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie o 20.00 rozpocznie się "Noc generała". Od sześciu lat w nocy z 12 na 13 grudnia byli opozycjoniści antykomunistyczni i więźniowie aresztu śledczego przy Rakowickiej, spotykają się, by wspominać rozpoczęcie stanu wojennego i swoich kolegów, którzy zginęli w tamtym strasznym czasie. Dziś także wysłuchają koncertów, obejrzą film i wezmą udział we Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa historia Polski stan wojenny KULTURA społeczeństwo koncert

191. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Warszawa odda hołd bohaterom

W 191. rocznicę wybuchu powstania listopadowego - jednego z największych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk o 11.00 w Łazienkach Królewskich złoży kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego - działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika listopadowego zrywu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa powstanie listopadowe historia Polski

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2021 przyznane. Znamy laureatów

Poznaliśmy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wyróżnienie to jest przyznawane twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio wydarzenia kulturalne muzyk

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2021 przyznane. Znamy laureatów

Poznaliśmy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021. Wyróżnienie to jest przyznawane twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio KULTURA MUZYKA wydarzenia kulturalne muzyk

Bruksela: otwarto wystawę poświęconą wspólnej historii Polski i Europy

"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" to wystawa, która wczoraj została otwarta w Brukseli w Dniu Narodowego Święta Niepodległości. Ekspozycję można oglądać w kościele Notre-Dame de la Chapelle. Jej realizatorami są Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE oraz Centrum Kultury w Lublinie. Została ona dofinansowania przez Polską Fundację Narodową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 historia Polski KULTURA wystawa Unia Europejska Beata Płomecka