Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Moje książki" - Litwini i Polacy w XVII i XVIII wieku

Spotkanie z litewską pisarką o polskich korzeniach Kristiną Sabaliauskaite, autorką bestsellerowego na Litwie i popularnego także w Polsce cyklu powieściowego "Silva rerum". Właśnie ukazała się kolejna część sagi "Silva rerum III". Książka jest wieczorną "Lekturą Jedynki". To saga szlacheckiego rodu Narwojszów, dziejąca się w XVII i XVIII wieku na Litwie, pokazująca współistnienie narodów litewskiego i polskiego w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Litwa książki

XXI wiek nabiera rozpędu. W czym pomogą nam roboty?

W biznesie, przemyśle, IT, obsłudze klienta, a nawet w mediach, roboty są obecne już od dawna. Sprawdzane są także w dziedzinach artystycznych - za nami są już pierwsze eksperymenty z malowaniem przez roboty dzieł sztuki czy komponowaniem przez nie perfum. Sprawdzamy, w jakich obszarach życia stosowane są już roboty, a gdzie za chwilę się pojawią.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka informatyka robotyka technologie Mateusz Kulik Maciej Oswald

Ważne jest nie tylko co mówimy, ale też jak mówimy

Dobra dykcja, wyrazistość mowy, odpowiednia intonacja. To jest klucz do tego, żebyśmy byli dobrze zrozumiani, żeby innym chciało się nas słuchać. A co w sytuacji, kiedy natura nie obdarzyła nas dobrą dykcją albo wręcz dała niechciany prezent w postaci wady wymowy? Co robić, żeby poprawnie powiedzieć na głos "zmiażdż dżdżownicę na czczo" lub "koszt poczt w Tczewie"?
Zobacz więcej na temat:  logopedia mowa język polski Agnieszka Kunikowska

Bronisław Barbacki – artysta, który widział duszę człowieka. Wystawa prac

W okresie międzywojennym uznawany był za jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów. Z okazji 130 rocznicy urodzin Bronisława Barbackiego Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu organizuje wystawę prac artysty. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z dorobkiem malarza, w tym z dziełami, które do tej pory nie były pokazywane szerszej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Piotr Łodej Nowy Sącz małopolskie malarstwo artysta SZTUKA KULTURA Trójka

Czy kolonizacja Marsa będzie możliwa? Jakie trudności musimy pokonać?

Fascynował ludzkość od dawna. Niegdyś czczony jako bóg wojny, dziś sprawia, że oczy całego świata zwrócone są w jego kierunku z nadzieją na nowe możliwości. Powierzchnia Marsa od kilku dni badana jest przez łazik Perseverance. Czy to mały krok do zasiedlania planety? Na jakie problemy powinni przygotować się ludzie?
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Ołtarzewski Łukasz Ciechański NASA Mars Kolonia kosmos NAUKA społeczeństwo Trójka