Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Radykalne działania". Niemcy podczas II wojny światowej uderzyli w polskie uczelnie

W II Rzeczypospolitej funkcjonowało kilka znaczących ośrodków akademickich: Warszawa, Lwów, Kraków, Poznań i Wilno. Te, które znalazły się w granicach Generalnej Guberni, dotknęły najostrzejsze represje. Między innymi w Warszawie zamknięto wszystkie wyższe uczelnie, natomiast profesorów z Krakowa wywieziono do niemieckiego obozu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Bez Przedawnienia II wojna światowa okupacja niemiecka Michał Piekarski Szymon Drej

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: mieszczanie to rodzaj rasy ludzkiej

- W Wiedniu mieszka wiele narodowości, obecny burmistrz tego miasta doliczył się ich nawet 150. Natomiast trzonem ciągle są prawdziwi, mieszczańscy wiedeńczycy. Wydaje mi się, że są oni niedostępni; że żyją w swojej złotej klatce i rzadko dopuszczają do siebie kogoś z zewnątrz - mówił w Dwójce Hubert Klimko-Dobrzaniecki, autor książki "Niech żyje śmierć!".
Zobacz więcej na temat:  literatura Wiedeń Jakub Kukla pisarz Dwójka KSIĄŻKA

Nauka przetrwania, walki i udzielania pomocy w programie "Trenuj z wojskiem"

Rusza nowy, bezpłatny program "Trenuj z wojskiem". W jego ramach będzie można się nauczyć podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Szkolenia będą jednodniowe i bezpłatne. Zaczynają się 8 października w 17 jednostkach na terenie całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo wojsko szkolenie broń samoobrona pierwsza pomoc Piotr Łodej Trójka

"Witkiewicz. Ojciec Witkacego" - trudna relacja dwóch wybitnych artystów

- Witkiewicz bardzo podkreślał fakt, że wcale tym ojcem nie chciałby dla swojego dorosłego syna być. Lepiej się czuł w relacji przyjacielsko-koleżeńskiej, ale ona wcale mu nie wychodziła, ponieważ jednak był ojcem i to - można zaryzykować powiedzenie - dosyć przemocowym - mówiła w Dwójce autorka obszernej biografii Stanisława Witkiewicza Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Witkiewicz Dwójka Paweł Siwek biografia

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. "Pomagali w sposób najtrudniejszy"

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - taki tytuł nosi książka, dokumentująca, w jaki sposób pisarz i jego żona pomagali w czasie okupacji żydowskim przyjaciołom i znajomym. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Yad Vashem sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Jarosław Iwaszkiewicz Irena Krzywicka Arnold Szyfman Jan Brzechwa II wojna światowa literatura historia Polski KULTURA

Korsykańskie korzenie Napoleona. Rodzina Bonaparte i kardynał Józef Fesch

Korsyka - górzysta, śródziemnomorska wyspa o surowej roślinności - stała się słynna z powodu rodziny Bonaparte. W Ajaccio, największym z miast, znajduje się dom rodzinny Napoleona i wiele pamiątek z nim związanych. Na Korsyce wychował się także kardynał Józef Fesch, którego ambicje sięgały Watykanu i Lyonu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Napoleon Bonaparte Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Kurator wystawy: Łukaszowcy byli w kontrze do nurtów bardziej awangardowych

- Łukaszowcy to bardziej potoczna nazwa Bractwa św. Łukasza. Wzięła się ona stąd, że św. Łukasz jest patronem artystów malarzy. Studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowili nie tracić ze sobą kontaktu, wzajemnie się wspierać i założyli w 1925 roku grupę artystyczną - mówił w "Wybieram Dwójkę" Konrad Pyzel, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót".
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Historii Polski Jakub Kukla Dwójka SZTUKA

"Był hetmanem koronnym polskiego kabaretu". Smoleń we wspomnieniach autora jego tekstów

Bohdan Smoleń był niesamowitą postacią rodzimej estrady i człowiekiem o niewiarygodnym poczuciu humoru. - W końcu został hetmanem koronnym polskiego kabaretu. Trzeba to pielęgnować, bo pamięć ludzka jest krótka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Deszczyński, autor tekstów piosenek Bohdana Smolenia. W jaki sposób wspólnie grali na nosie… komunistom?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka kabaret Krzysztof Deszczyński

W Gdyni wystartował XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni XIV Festiwalu Filmowego NNW, który właśnie się rozpoczął. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń, a w tym 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski Katarzyna Cygler Trójka

Silnik diesla. Jaka będzie jego przyszłość?

– Jeszcze kilka lat temu uważaliśmy, że silniki diesla się skończą. Ale one całkiem nieźle się trzymają. Zaręczam państwu, że nie ma możliwości, aby diesle zjechały z autostrad, gdzie jeżdżą tiry, czy przestały być montowane na statkach – mówi Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki i jednocześnie zaznacza, że o zmierzchu diesla można mówić w przypadku samochodów osobowych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka samochody diesel