Polskie Radio
Section05

Żydzi

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

82 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Holokaust II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne powstanie w getcie

Za pomoc Żydom zapłacili życiem. Rocznica zamordowania rodziny Baranków

81 lat temu, 15 marca 1943 roku, w Siedliskach w Małopolsce Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i czterech ukrywanych przez nich Żydów. Ofiarami zbrodni byli mężczyźni z rodziny Godfridów z Miechowa - ojciec i synowie oraz rodzina polskich rolników: Łucja i Wincenty Barankowie, ich synowie Henryk i Tadeusz, a także teściowa Katarzyna Baranek.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa historia Polski

TYLKO U NAS Informacje o śmierci Dancyga. Oświadczenia rodziny i MSZ

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński, odnosząc się do doniesień o śmierci Alexa Dancyga, powiedział Polskiemu Radiu, że MSZ skontaktowało się ze służbami izraelskimi, które nie potwierdzają na razie tych informacji. Oświadczenie w tej sprawie przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej także rodzina uprowadzonego historyka.
Zobacz więcej na temat:  Izrael POLSKA MSZ Strefa Gazy Bliski Wschód Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Na wystawie stałej Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego

Na wystawie stałej w budowanym obecnie pawilonie wystawienniczo- edukacyjnym na terenie Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki m.in. z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przedstawiciele Muzeum oraz Instytutu podpisali porozumienie w tej sprawie. Od lat badacze Instytutu zajmują się tematyką związaną między innymi z tym niemieckim nazistowskim obozem.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa historia Polski

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Zło nie rodzi dobra, ale dobro nie da się zwyciężyć - powiedziała podczas obchodów 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz była więźniarka obozu Halina Birenbaum. Podczas uroczystości przemawiali też marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Izraela w Polsce Jacov Livne i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Auschwitz Holokaust historia Polski