Polskie Radio
Section05

Adam Wajrak

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka komiks komiksy Tomasz Samojlik literatura Aldona Łaniewska-Wołłk wróbel ptaki przyroda natura

Ponad sto obrazów Chełmońskiego w Muzeach Narodowych w trzech polskich miastach

Malownicze krajobrazy i barwne sceny życia wsi, przepełniona mistycyzmem przyroda, nieokiełznane konie w biegu i ptaki podrywające się do lotu, smugi światła w mgłach poranka i gwieździste noce, a jednocześnie subtelne budowanie nastroju, ascetyzm i prostota środków wyrazu – niepowtarzalny i nowatorski charakter twórczości Józefa Chełmońskiego odegrał ważną rolę w rozwoju malarstwa polskiego i niezmiennie zachwyca do dziś. W Muzeum Narodowym w Warszawie od 27 września będzie można zobaczyć największą od lat 80. XX wieku wystawę prac artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Chełmoński Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Poznaniu Muzeum Narodowe w Krakowie W POLSKIM RADIU malarstwo malarstwo polskie Krystyna Czubówna wystawa

"Klub Trójki. Audiodokument": opowieść o wilku Kosym - "Królu Roztocza"

Czy ktoś z Państwa chciałby wiedzieć, w jaki sposób słuchałoby świata dzikie zwierzę, gdyby tylko miało wbudowany mikrofon czy zaczepioną gdzieś w sierści maszynkę do nagrywania? Monika Malec, reporterka z Radia Lublin, miała w sobie tę ciekawość. Kierując się swoją wrażliwością, z wielką czułością nagrała reportaż o Królu Roztocza. Wyemitowaliśmy go w najnowszym wydaniu audycji "Klub Trójki. Audiodokument".
Zobacz więcej na temat:  Trójka zwierzęta wilk reportaż Anna Dudzińska Monika Malec

"Król Roztocza” - reportaż Moniki Malec

Czy ktoś z państwa chciałby wiedzieć w jaki sposób słuchałoby świata dzikie zwierzę, gdyby tylko miało wbudowany mikrofon? Gdzieś zaczepioną w sierści maszynkę do nagrywania? Monika Malec, reporterka z Radia Lublin, miała w sobie tę ciekawość. Kierując się swoją wrażliwością, z wielką czułością nagrała reportaż o Królu Roztocza.  
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż wilk Anna Dudzińska Roztoczański Park Narodowy

Imieniny Jana Kochanowskiego. Dyrektor Biblioteki Narodowej: ta formuła ewidentnie się sprawdziła

- Jak sięgam pamięcią, to pierwsza audycja radiowa otwierająca pierwszą edycję odbyła się tutaj, w Dwójce. Po wyjściu ze studia dostałem telefon od życzliwej osoby, który zapytała mnie: a co, jeśli to nie wyjdzie? Okazało się, że wyszło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że już 12. raz będziemy prezentować kolejnego autora w ramach Imienin Jana Kochanowskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Czesław Miłosz Aldona Łaniewska-Wołłk Imieniny Jana Kochanowskiego KULTURA Dwójka Pałac Rzeczypospolitej magdalena walach Grażyna Wolszczak Aleksandra Hamkało michał czernecki Jerzy Radziwiłowicz Adam Michnik Katarzyna Kasia

Polskie Radio 24 Adam Wajrak: nie chcę Irpienia w Białowieży

- Wpadliśmy w koleiny, którymi zmierzamy w niebezpiecznym kierunku. Przez to, jak traktuje się uchodźców, nastąpił podział na służby, wojsko a lokalne społeczności i organizacje tam działające. Jeśli chcemy być skuteczni w walce ze złem, to musimy być zjednoczeni - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz, działacz społeczny i przyrodnik Adam Wajrak, mieszkaniec regionu Puszczy Białowieskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska Białowieża granica Polskie Radio 24 Białoruś