Polskie Radio
Section05

Agnieszka Kunikowska

Aktywność fizyczna w ciąży. Fizjoterapeutka: żaden lek nigdy nie zastąpi ruchu

- Zalecenia WHO są takie, że kobiety w ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, czyli ciąża jest fizjologiczna, niepowikłana, powinny wykazywać aktywność fizyczną co najmniej 150 minut w tygodniu - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, wykładowczyni Szkoły Rodzenia, ratowniczka medyczna oraz doula Joanna Mróz. 
Zobacz więcej na temat:  ciąża ćwiczenia ruch aktywność fizyczna w ciąży aktywność fizyczna zdrowie poród

Korgorusz, szantrapa, hrubosz, podciep, kikimora, strzyga

...to tylko niektóre ze straszydeł, chochlików, demonów, które mogą uprzykrzyć życie. Na szczęście jest ktoś, kto od pokoleń świetnie sobie z nimi radzi i śpieszy z pomocą tym, którzy mają z nimi do czynienia. To dzielna rodzina Rodomiłów, która zajmuje się wiekowaniem potworów, czyli unieszkodliwianiem ich na wieki. Zna ją doskonale - bo sam ją wymyślił - Marcin Szczygielski, pisarz, który odwiedził "Jedynkę Dzieciom". 
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Lubicie, kiedy ktoś czyta wam książki?

Nawet wtedy, kiedy świetnie już radzimy sobie z czytaniem, lubimy czasem posłuchać, jak robi to ktoś inny. Można wtedy zamknąć oczy i wyobrażać sobie, jak wyglądają bohaterowie książki. Na przykład 8-letnia Mika, która jest bohaterką książki "Ja, to ja". Od dzisiaj przez trzy kolejne weekendy będziecie się z nią spotykać. A opowie wam o niej (i o tym, jak to jest czytać książki na głos) aktorka Dominika Kluźniak.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Do Hotelu Grandspejszyn zawitała jesień

Tego hotelu próżno szukać na mapie. Nie jest to też zwyczajny hotel. Bo czy może taki być, skoro mieszkają w nim fursty, polniaki, zwisłouchy? I skoro na obiad serwuje się suszone śliwki z cebulką, które udają bakłażany, albo galaretkę agrestową bez... grama agrestu? Gościnią audycji "Jedynka Dzieciom" była autorka i ilustratorka Anna Mietelska, która o Hotelu Grandspejszyn i jego mieszkańcach wie wszystko, bo ich wymyśliła.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Czy urzędnicy powinni pisać prostszym językiem?

"Mając na uwadze niniejsze", "tutejszy organ" czy "w dniu dzisiejszym" to tylko niektóre przykłady dość skomplikowanego języka urzędowego. - To wcale nie buduje naszego autorytetu, tylko czasami nas ośmiesza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Monika Kresa z Instytutu Języka Polskiego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Czy urzędnicy powinni przygotować pisma w bardziej zrozumiały sposób?
Zobacz więcej na temat:  język polski Monika Kresa język urzędowy