Polskie Radio
Section05

Agnieszka Kunikowska

Uczniowie wybierają szkoły, do których dojadą. Poziom nauczania jest mniej ważny

Blisko 50 proc. uczniów, wybierając wymarzoną szkołę, nie kieruje się poziomem edukacji, tylko tym, czy dojedzie do niej autobusem lub pociągiem. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF Polska. Jak duży jest problem wykluczenia transportowego wśród dzieci i młodzieży?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także dzieci dzieciństwo edukacja UNICEF Jan Bratkowski transport publiczny transport szkoła

Dzban, influencer, kraftowy. Skąd się biorą mody na słowa?

Modne słowa mają nas zaintrygować, a w rezultacie zachęcić do kupna jakiegoś towaru. Zjawisko to nie dotyczy jednak tylko handlu, bo takie określenia słyszymy coraz częściej, chociażby w mediach. - Żadna moda nie może obyć się bez kreatorów, czyli osób popularyzujących dane słowo czy związek frazeologiczny - zwraca uwagę Mateusz Adamczyk, Mistrz Mowy Polskiej oraz autor audycji radiowych i kanałów językowych.
Zobacz więcej na temat:  dzieci przedszkole Zobacz także język polski

Czy każde dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Zgodnie z polskim prawem dzieci w wieku sześciu lat mają obowiązek uczęszczania do przedszkola lub też udziału w innych formach tzw. wczesnego wspomagania edukacyjnego, realizowanych przez odpowiednie placówki oświatowe. Dzieci młodsze, od trzeciego roku życia, mogą, ale nie muszą być objęte wychowaniem przedszkolnym. - Wszystko zależy od rodziców i tego, na co dziecko jest gotowe - mówi w "Czterech porach roku" psycholożka dziecięca Roksana Benedykciuk.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także dzieci dzieciństwo edukacja przedszkole psychologia dziecięca psychologia

Dzieci uzależniają się od smartfonów. Co sprawia, że odrzucają rzeczywistość?

- Dzieci uzależniają się bardzo szybko, bo dostają bodźce, których nie ma w realnym życiu. W świecie wirtualnym dużo się dzieje, jest dużo kolorów i dźwięków - mówi w Jedynce Dagmara Kokoszka-Lassota, psycholożka i specjalistka ds. mediów społecznościowych. Czego nie robić, żeby dziecko nie stało się niewolnikiem świata wirtualnego? 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Dagmara Kokoszka-Lassota smartfony uzależnienia

Czy miód jest lekarstwem na przeziębienie i grypę? Wyjaśnia dietetyczka

W okresie zachorowań na grypę i inne wirusowe infekcje wielu z nas sięga po domowe sposoby walki z nimi. Jednym z najczęściej wymienianych produktów jest miód, który jednocześnie jest bardzo smaczny. - Miód rewelacyjnie łagodzi objawy przeziębień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. Jaką skuteczność ma w przypadku różnych chorób?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Magdalena Kartasińska-Kwaśnik miód zdrowie zdrowie i dieta

Drewniane, plastikowe czy bambusowe? Sprawdź, które przybory kuchenne będą najlepsze

Przybory kuchenne są wytwarzane z różnych materiałów. Czy najbardziej przyjazne dla nas są te wykonane z drewna, czy może z metalu, plastiku lub silikonu? Czy stosowane w kuchniach deski do krojenia (niekoniecznie drewniane) powinno się tylko myć, czy jednak co jakiś czas wymieniać je na nowe? Czy bakterie gromadzą się tylko na używanych przez nas w kuchni gąbkach do zmywania, czy również na drewnianych łyżkach?
Zobacz więcej na temat:  kuchnia mikroplastik ekologia przybory kuchenne społeczeństwo Zobacz także

Dlaczego młodzi Polacy nie chcą zakładać rodzin? "Racjonalizacja braku posiadania dzieci osiągnęła szeroką skalę"

Pod koniec 2024 roku liczba ludności w Polsce spadła poniżej 37,5 mln osób, a liczba urodzeń była najniższa od zakończenia II wojny światowej - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. W okresie styczeń-listopad zeszłego roku zarejestrowano nieco ponad 230 tys. nowych urodzeń, czyli o ok. 21 tys. mniej niż w 2023 roku. W tym samym okresie zmarło w Polsce ponad 370 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzina demografia socjologia społeczeństwo

Studenci pomagają starszym osobom w reklamie ich firm. Stworzyli specjalne miejsce w internecie

Podczas surfowania po internecie grupa studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wpadła na pomysł, jak pomóc starszym osobom, które prowadzą własne firmy, a nie odnajdują się w social mediach. Tak powstał projekt Dziadkowie Biznesu. Na czym polega? Wyjaśnia to Zofia Mańczuk, jedna z pomysłodawczyń.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także seniorzy praca Zofia Mańczuk

Czy włoska kuchnia jest najlepsza na świecie? Na pewno... skomplikowana

Włoska kuchnia niepodzielnie króluje wśród miłośników jedzenia na całym świecie, a niekwestionowaną królową włoskiej gastronomii jest z pewnością pizza. Italia ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. - Każde miasto ma swoje specjalności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Emiliano Castagna z Włoskiej Akademii Kulinarnej. O czym zazwyczaj nie wiedzą obcokrajowcy, a powinni?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także kuchnia włoska Włochy Emiliano Castagna