Polskie Radio
Section05

Aldona Łaniewska-Wołłk

Michał Duda: w architekturze chodzi o relację z naturą i otoczeniem

- Polska architektura wypoczynkowa nie była tak ograniczana, jak inne dziedziny tej sztuki przez znaczną część XX wieku. Ona pokazuje, jak zawsze ważne dla architektów było powiązanie budynków z przestrzenią lokalną, tego możemy się też uczyć dzisiaj. Niestety duże obiekty obecnie rządzą się wytycznymi komercyjnymi i trochę zgubiły walor, o którym chcemy opowiadać - mówił na antenie Dwójki Michał Duda, jeden z kuratorów polskiej ekspozycji nagrodzonej na EXPO 2020 w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka KULTURA

Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek

Foster, Zukerman i Forsyth. Kłótnie małżeńskie na skrzypce i wiolonczelę

- Jeśli słucha się tego koncertu bardzo uważnie, zauważa się, że partia skrzypiec brzmi bardzo klasycznie, czasami niemal nawet jak Bach, natomiast partia wiolonczeli cytuje motywy z podwójnego koncertu Brahmsa - z innymi interwałami, napisane jest to naprawdę cudownie - mówiła o "Koncercie podwójnym..." Avnera Dormana wiolonczelistka Amanda Forsyth, która wraz ze skrzypkiem Pinchasem Zukermanem i Narodową Orkiestrą Polskiego Radia wystąpiła w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Łoś muzyka klasyczna muzyka współczesna skrzypce wiolonczela orkiestra rozmowa koncert

Sofija Andruchowycz: agresja Rosji na Ukrainę jest dla mnie szokiem

- Znajduję się w Iwano-Frankiwsku, to jest moje miasto rodzinne, tu mieszkają moi rodzice. Wyjechaliśmy z Kijowa, możliwe, że tam już nigdy nie wrócimy - mówiła na antenie Dwójki Sofija Andruchowycz, ukraińska pisarka i tłumaczka, laureatka wielu nagród, m.in. Książki Roku BBC oraz nagrody literackiej im. Josepha Conrada.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek Dwójka

Wilhelm Sasnal: wydarzenia nadają moim obrazom nowy kontekst

- II wojna światowa napisała najciekawsze historie fabularne, ten mrok jest pociągający. Wydawało mi się, że opowiadanie o obrazach zamyka drogę do ich interpretacji. Ważne jest to, co czują zwiedzający po obejrzeniu tej wystawy, źródłem tych historii często jest to, czego nie da się opowiedzieć w jednym zdaniu czy tytule - to słowa Wilhelma Sasnala o wystawie "Taki pejzaż".
Zobacz więcej na temat:  Wilhelm Sasnal Dwójka malarstwo

Anna Brzezińska: symbolika Fryderyka Chopina jest w nas silnie zakorzeniona

- Projektowanie plakatu związanego z Chopinem jest trudne. Mamy skojarzenie z jego portretem, Żelazową Wolą i wierzbami, jesienią. Artysta ma więc za zadanie stworzyć plakat tak, że kiedy na niego patrzymy, to właściwie nie potrzebujemy już napisów. I właśnie takie plakaty będziemy pokazywać - mówiła w Dwójce Anna Irena Brzezińska z Galerii SPOT W., gdzie można oglądać wystawę "Muzyka Chopina".
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Dwójka plakat KULTURA

"Agaton" Stanisław Jankowski. Patriota i profesjonalista

- Cichociemni nie byli osobami przypadkowymi, werbowano osoby, które się wyróżniały - taki był Jankowski - wszechstronnie wyszkolony, bardzo sprytny, zmyślny, inteligentny - mówił w Dwójce historyk Rafał Brodacki z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji rozmawialiśmy o niezwykłym życiorysie Stanisława Jankowskiego "Agatona" - architekta, żołnierza, uczestnika Powstania Warszawskiego. 29 września mija 110. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka Warszawa Stanisław Jankowski Maria

Legitymacje powstańcze. Bezcenny zbiór w Muzeum Powstania Warszawskiego

- Zastanawiamy się, gdzie jest reszta tego zbioru, szacujemy, że powinno być około 8 tysięcy legitymacji, nie tylko mężczyzn - przez obóz w Łambinowicach przeszły również kobiety. Moja babcia również przeszła ten szlak - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Dwójka Powstanie Warszawskie Armia Krajowa