Polskie Radio
Section05

Aleksandra Łapkiewicz

Wspomnienia więźniów sowieckich obozów – w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej

Decyzją najwyższych władz ZSRR w kwietniu 1940 roku rozstrzelano bez procesu i wyroku 22 tys. polskich oficerów, policjantów, ale także cywili wziętych do niewoli po napaści Rosji na Polskę we wrześniu 1939 r. Strzałem w tył głowy NKWD zabiło lekarzy, naukowców, artystów, nauczycieli, urzędników, prawników. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Charkowie, Bykowni oraz Miednoje. W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, zaprosiliśmy do wysłuchania wspomnień więźniów sowieckich obozów.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Dwójka historia Polski

Spuścizna Albrechta Hohenzollerna. Wystawa "Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" w Malborku

"Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" to wystawa przygotowana na pięćsetlecie podpisania traktatu krakowskiego i hołdu lennego, który królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu złożył Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Jeszcze przed otwarciem wystawy zapraszamy Państwa na jedną z jej części, która po raz pierwszy w historii muzealnictwa pokazuje sztukę, kulturę i naukę renesansowego dworu królewieckiego księcia Albrechta Hohenzollerna.
Zobacz więcej na temat:  Malbork Albrecht Hohenzollern Dwójka hołd pruski historia Polski

Historyczne ogrody SGGW - wielkie otwarcie

"Zazwyczaj wstaje o piątej rano, przyodziawszy surdut na kształt kapoty dawnego kroju, wziąwszy kostur w rękę i kapelusz duży, słomiany, obchodzi swe gospodarstwo, stajnie, pasiekę i zboże, którego zasiewa do pół trzecia korca – resztę dnia spędza na czytaniu."  - tak o Julianie Ursynie Niemcewiczu pisał historyk Tymoteusz Lipiński. Jak dziś wygląda dawny majątek pisarza?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Julian Ursyn Niemcewicz ogród

"Oddal ode mnie ten kielich". Średniowieczna rzeźba Chrystusa w Ogrójcu

Kontemplacja tego przedstawienia dla jednych może być niezwykłymi rekolekcjami, dla innych spotkaniem z najwyższej klasy średniowieczną kamienną rzeźbą. Gotycka figura Chrystusa modlącego się w Ogrójcu powstała ok. 1390 roku, najpewniej w warsztacie praskim Mistrza Pięknej Madonny Toruńskiej. Rzeźba pochodzi prawdopodobnie z Kaplicy Ogrójcowej toruńskiej katedry, ale burzliwa historia sprawiła, że znalazła się w Malborku, gdzie od 1961 roku jest eksponowana w Muzeum Zamkowym.
Zobacz więcej na temat:  Malbork Muzeum Zamkowe w Malborku rzeźba KULTURA

"Jacek Dyrzyński" - wystawa, która nieoczekiwanie stała się pośmiertnym hołdem dla artysty

- Od razu wiedzieliśmy, że nie skupimy się na żadnej chronologii, na opowieści życia artysty, ale wyłącznie na pracach, i to pod względem estetycznym i kolorystycznym. Ustaliliśmy również, że pokażemy prace na jedwabiu, mało znane i rzadko eksponowane, ale stające się teraz bardzo modne - mówił w Dwójce Marcin Fedisz, kurator wystawy "Jacek Dyrzyński" w warszawskiej Galerii Opera.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Dyrzyński Teatr Wielki - Opera Narodowa Galeria Opera KULTURA Dwójka SZTUKA Zobacz także wystawa

Szata czy całun? Tajemnicza tkanina z katedralnej krypty

W 1953 roku podczas odbudowy warszawskiej bazyliki archikatedralnej po zniszczeniach II wojny światowej natrafiono na kryptę. Okazała się miejscem pochówku ostatnich książąt mazowieckich Stanisława (1501–1524) i Janusza III (1502–1526), którzy zmarli w niewyjaśnionych okolicznościach. Jednym z zabytków wydobytych z krypty były fragmenty niezwykle cennej tkaniny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Warszawa Dwójka Zobacz także

Miejskie mokradła. Wystawa w MSN chce odczarować te miejsca

Zakole Wawerskie jest jednym z ciekawszych przyrodniczo terenów Warszawy. Skupia problematykę związaną z miejską przyrodą, mokradłami, zmianami klimatu i zieloną polityką. Między innymi to spowodowało fascynację tym miejscem grupy osób, które jako artystyczno-badawczy kolektyw Zakole od 5 lat zbierają wiedzę na temat tego miejsca i angażuje się w działania na rzecz zabezpieczenia jego przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ekologia miasto Krystyna Jędrzejewska-Szmek Zuzanna Derlacz Dwójka Zobacz także

Nowa część Galerii im. Lanckorońskich. Zobaczymy włoską sztukę prowadzącą ze sobą dialog

Zamek Królewski w Warszawie otwiera nową część Galerii im. Lanckorońskich. W zbiorach legendarnej kolekcji można oglądać m.in. ciekawe przykłady włoskiego malarstwa od XIV do połowy XVIII wieku. To efekt konsekwentnego rozbudowywania kolekcji na Zamku Królewskim w Warszawie. O szczegółach opowiedzieli w Dwójce kuratorzy wystawy: Alicja Jakubowska i dr Mikołaj Baliszewski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Karolina Lanckorońska malarstwo Alicja Jakubowska Mikołaj Baliszewski Dwójka Zobacz także