Polskie Radio
Section05

archeologia

Prace archeologiczne na terenie Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. "Odkrywane są ciekawe znaleziska"

- Odbudowywany jest Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice od strony ulicy Królewskiej. Dla znawców historii i architektury Pałac Brühla jest jednym z ciekawszych budynków. Archeolodzy mają dużo pracy, te budowle zostały wysadzone po upadku Powstania Warszawskiego, są tutaj odkrywane bardzo ciekawe znaleziska - mówił w Dwójce Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Dwójka Jakub Kukla

"Lato z dreszczykiem" w "Lecie z Radiem". Poznaliśmy dziewiąty odcinek [POSŁUCHAJ]

"Lato z dreszczykiem" to konkurs literacki w ramach akcji "Lato z Radiem" 2023. Początek opowieści przygotowała Iza Żukowska, ciąg dalszy napisali pani Wioletta, pani Małgorzata, pan Maciej, pani Agnieszka, pani Marta oraz pan Mikołaj i pan Kacper. Teraz poznaliśmy kolejną część historii. Zwycięzcą tygodnia po raz drugi został Mikołaj Ryśkiewicz, a fragment przeczytał Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Kuba Marcinowicz Anna Stempniak Marta Guzowska

Pałac Saski. Odkryto tajemniczy tunel pod ruinami

Tunel, który został odnaleziony pod ruinami Pałacu Saskiego, to najbardziej tajemnicze miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Tunel znajduje się na około czterech metrach głębokości i nie ma go na żadnych planach, które posiadamy - dodał. Obecnie na terenie dawnego Pałacu Saskiego w Warszawie prowadzone są prace archeologiczne, które potrwają do końca 2023 roku i docelowo obejmą obszar około 4,5 tys. metrów kwadratowych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Pałac Saski Warszawa odkrycia i ciekawostki

PR24 "Weekend kulturalny". Historyczne atrakcje Mazowsza w Muzeum Starożytnego Hutnictwa

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowickiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie opowiada o jednym z najstarszych ośrodków hutniczych w Europie, datowanym na czasy kultury przeworskiej. To miejsce pełne tajemnic odkrywanych przez archeologów, które prowadzi także działania edukacyjne. O działalności MSHM opowiadają w Polskim Radiu 24 dyrektor placówki Dorota Słowińska-Kamasa i archeolog Marcin Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska KULTURA mazowieckie regiony

Białystok. Kilka tysięcy zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych na dziedzińcu Pałacu Branickich

Kilka tysięcy zabytków pochodzących z różnych okresów m.in. fragmenty kafli, ceramiki, monety, pozostałości po szpitalu polowym czy większy fragment odkrytej wcześniej kamiennej podłogi - wykopano dotychczas podczas badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Białystok odkrycia i ciekawostki

Hiszpania. Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

Mozaikę z czasów rzymskich z rzadkim wizerunkiem głowy Meduzy ze skrzydłami odkryto w trakcie badań starożytnej willi w zachodniej Hiszpanii - podał portal Ancient Origins. Wielobarwną mozaikę, liczącą 1800 lat, odkryto na stanowisku archeologicznym Huerta de Otero w mieście Mérida (prowincja Badajoz), niedaleko granicy z Portugalią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania odkrycia i ciekawostki Rzym NAUKA

Ile lat ma Płońsk? Archeolodzy twierdzą, że więcej niż dotąd sądzono

Przy okazji remontu rynku i przylegających do niego ulic w Płońsku, dokonano odkryć archeologicznych. - Nasze badania prawdopodobnie pozwolą przesunąć pierwotną lokację miasta z około 1400 roku na pierwsze dziesięciolecia II płowy XIV wieku - powiedział Marek Gierlach, archeolog, który kierował pracami wykopaliskowymi.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Płońsk odkrycia i ciekawostki NAUKA Mazowsze mazowieckie