Polskie Radio
Section05
architektura

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski SZTUKA Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Nie żyje prof. Andrzej Białkiewicz. Był rektorem Politechniki Krakowskiej

Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej - profesor doktor habilitowany inżynier architekt Andrzej Białkiewicz. Uczelnią kierował od września 2020 roku, a związany był z nią od prawie 50 lat. Miał 79 lat. Przed objęciem funkcji rektora przez dwie kadencje był prorektorem uczelni i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie szkolnictwo wyższe Kraków SZTUKA odeszli 2023

Pięć lat programu Dostępność Plus. Co się zmieniło?

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu, produktów i usług do wymagań wszystkich obywateli. Celem programu jest zapewnienie swobodnego udziału w życiu publicznym i społecznym osobom ze szczególnymi potrzebami. Właśnie mija pięć lat od uruchomienia programu. Co udało się osiągnąć? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie niepełnosprawność niepełnosprawni transport publiczny transport miejski

Żorro, czyli budynek przyjazny mieszkańcom. Międzynarodowy sukces polskich architektów

Nowoczesny budynek wielorodzinny Żorro wygrał prestiżową nagrodę World Design Awards 2022. Powstający w Żorach obiekt został zainspirowany podstawową zasadą kreowania architektury, czyli – polepszania zastanych w danym miejscu i kontekście standardów funkcjonalnych i estetycznych oraz przestrzennych dla przyszłych mieszkańców. – Skupiamy się na tworzeniu możliwie jak najlepszych warunków do życia dla ludzi – mówi projektant budynku Maciej Franta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Żory budownictwo Tomasz Miara

"Czarny pokój", czyli Studio Eksperymentalne PR w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

- Od początku kładziemy nacisk na to, że to ma być żywe przedsięwzięcie. Nie muzealna rekonstrukcja pewnego fenomenu architektonicznego, tylko rekonstrukcja pewnej estetyki dźwiękowej i stworzenie realnego warsztatu pracy dla współczesnych twórców - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współkurator projektu "Czarny pokój" realizowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Jakub Kukla Dwójka KULTURA Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Kamienice przy ul. Królewskiej. Historia budynków, które zostaną odbudowane razem z Pałacem Saskim

W XIX wieku przy ul. Królewskiej w Warszawie, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Saskiego, zbudowano trzy kamienice. Budynki umiejscowione na najatrakcyjniejszych parcelach miasta szybko stały się pożądaną przez warszawskich przedsiębiorców lokalizacją. Kamienice zostały zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej. Teraz mają zostać odbudowane razem z Pałacem Saskim i pałacem Brühla.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Pałac Saski Warszawa