Polskie Radio
Section05

archiwum

Śladami naszych przodków. Specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce"

A gdyby tak otworzyć szuflady pamięci, odwiedzić miejsca pochodzenia naszych przodków i odnaleźć żyjących krewnych? Niejednokrotnie zastanawiamy się, jak żyli i gdzie mieszkali nasi przodkowie? W celu poszukiwania i odkrywania korzeni - w radiowej Jedynce wybraliśmy się do Ośrodka Karta i jego przepastnego archiwum. Co odziedziczyliśmy po naszych pradziadkach i prababciach? 
Zobacz więcej na temat:  genealogia wspomnienie społeczeństwo Sława Bieńczycka Kresy muzeum Auschwitz

Małgorzata Seifert: Zbyszek pisał fantastyczne listy

- Dla mnie najcenniejsze są wszystkie zdjęcia, rodzinne i późniejsze, ale chyba jeszcze bardziej listy Zbyszka... Pisał ich bardzo dużo, były bardzo długie i fantastyczne. Opisywał w nich całe swoje życie, zwłaszcza jak pojechał za granicę - mówiła w 2014 roku Małgorzata Seifert o przekazanych do Biblioteki Narodowej pamiątkach po jej bracie Zbigniewie, skrzypku jazzowym.
Zobacz więcej na temat:  Jazz skrzypce Zbigniew Seifert Dwójka Beata Stylińska MUZYKA Biblioteka Narodowa

Archiwum Jerzego Kukuczki trafiło na Polską Listę Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata"

Archiwum polskich wypraw w Himalaje i Karakorum sporządzone przez Jerzego Kukuczkę znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Centrum Archiwistyki Społecznej zorganizowało z tej okazji projekcję zdjęć wybitnego polskiego himalaisty. Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata.
Zobacz więcej na temat:  Himalaje Jerzy Kukuczka zdjęcia UNESCO PR dla Zagranicy

1967: Marian Domański i podejście do muzyki tradycyjnej w Polskim Radiu

Po wojnie pod patronatem Polskiego Radia działało kilka zespołów prezentujących muzykę wiejską. Muzykę dalece stylizowaną, znacznie odbiegającą od oryginału, mimo że w latach 1950-1954 prowadzona była, również przy współpracy Polskiego Radia, Ogólnopolska Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego. W jej trakcie dokumentowano wyłącznie ten tradycyjny obraz muzyki wiejskiej, niemniej na antenie prezentowano przede wszystkim jej stylizację. W latach 60. XX w. to podejście diametralnie się zmieniło…
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz etnografia muzykolog

FINA. Nowe otwarcie. Tomasz Kolankiewicz mówi o planach i priorytetach swojej dyrekcji

Niespełna dwa tygodnie temu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Tomasza Kolankiewicza na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Jego kadencja potrwa pięć lat. Jakie ma on plany na ten czas, co stawia na pierwszym miejscu?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmoteka narodowa FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny kinematografia Tomasz Kolankiewicz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Borowiecka Trójka

Walka o zdrowy wzrok. Archiwalny reportaż Andrzeja Mularczyka i Włodzimierza Stępińskiego

– Tematy reportaży są na wyciągnięcie ręki, wystarczy słuchać ludzi, których spotykamy – powtarzał Andrzej Mularczyk, radiowiec, reporter, pisarz i autor scenariuszy filmowych. Był absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Znany jako scenarzysta takich niezwykle popularnych seriali, jak "Sami swoi" czy "Dom".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Andrzej Mularczyk Włodzimierz Stępiński pr poleca