Polskie Radio
Section05

archiwum

Projekt "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji". Mieszkańcy dokumentują stolicę

W związku z kolejnym projektem rewitalizacji Warszawy zapadła decyzja o konieczności dokumentacji tego procesu. Zawodowi fotografowie, ale przede wszystkim mieszkańcy, ruszyli z telefonami i aparatami, aby uwiecznić zmieniającą się stolicę. Za projekt odpowiada Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Warszawa Praga Grochów zdjęcia Dwójka Jakub Jamrozek Filip Springer KULTURA

"Wojciech Młynarski był kronikarzem swojej działalności". Archiwum artysty w Bibliotece Narodowej

- Jeżeli się patrzy na te wszystkie skrzynki razem i mamy obraz, ile tego jest, a przed oczami stają różne ruchome i nieruchome obrazki z życia własnego, to jest to spotkanie różnych subiektywnych odczuć i doświadczeń z tym obiektywnym celem, jakim jest dobro polskiej kultury - mówił w Dwójce Jan Młynarski o przekazanych Bibliotece Narodowej zbiorach jego ojca.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jakub Kukla Biblioteka Narodowa Jan Młynarski Dwójka KULTURA

Szef Biblioteki Narodowej: to jest archiwum, które uporządkował Wojciech Młynarski

W Bibliotece Narodowej w Warszawie powstało Archiwum Wojciecha Młynarskiego. - Dokumentujemy nie tylko kogoś, kto przez dziesięciolecia podnosił poziom polskiej muzyki rozrywkowej, ale przede wszystkim chcieliśmy udokumentować poetę - mówił w "Poranku Dwójki" dr Tomasz Makowski, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Tomasz Makowski Dwójka KULTURA poezja

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Paweł Siwek cyfryzacja fotografia aplikacje mobilne muzeum wystawa Wrocław

Henryk Mikołaj Górecki w 90. rocznicę urodzin: twórczość to świadomy wybór i konsekwencja

- Muzyka to nie matematyka, jeden dźwięk jej nie stanowi, chodzi o to, jak jest on połączony z kolejnym. Wszelka twórczość to pewien świadomy wybór, pewna konsekwencja, należy znaleźć coś swojego, a nie postępować, tak jak nas nauczono. To może być nawet wbrew naukowym zasadom - mówił Henryk Mikołaj Górecki w archiwalnych nagraniach, które przypomnieliśmy w Dwójce z okazji 90. urodzin kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki rocznica kompozytor Dwójka Beata Stylińska

"Nasze wsparcie dla Ukrainy nie ustanie". Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal złożył wizytę w Kijowie

- Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Ukraina powstanie listopadowe IPN język polski Ministerstwo Rozwoju Polonia

Wanda Półtawska w archiwalnym nagraniu. Przypominamy rozmowę z lekarką i działaczką społeczną [POSŁUCHAJ]

Doktor psychiatrii, działaczka społeczna i przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W czasie II wojny światowej trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam stała się ofiarą eksperymentów. W listopadzie tego roku skończyłaby 102 lata. W Programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalną rozmowę z 1984 roku ze zmarłą Wandą Półtawską. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Półtawska wywiad psychiatria młodzież zdrowie psychiczne

V Kongres Archiwów Społecznych. Przed nami ogólnopolskie święto pasjonatów historii

Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy V Kongresu Archiwów Społecznych - ogólnopolskiego święta pasjonatek i pasjonatów oddolnego dokumentowania historii, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski społeczeństwo Lublin

W Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Od 6 do 8 września w Solurze, w Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Została założona w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Polonia historia Polski Biblioteka Polska muzeum

Prezydent Andrzej Duda: oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny

- Święto Wojska Polskiego łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To najlepszy dzień, by mówić o naszym bezpieczeństwie w 2023 r. oraz w przyszłości; o bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków. To sprawa fundamentalna - podkreślił przed rozpoczęciem defilady wojskowej prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa kancelaria prezydenta prezydent Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Polonia Polacy za granicą bitwa warszawska