Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Powstanie Warszawskie. "Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy podczas Powstania Warszawskiego? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski - przyjaciel powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, jednak historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. W poniedziałek, 2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce pr poleca

Pogrzeb Teresy Stanek, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. "Należy wspominać ją z najwyższą czcią"

Pogrzeb por. Teresy Stanek ps. Mitsuko - prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odbył się w sobotę na stołecznych Powązkach. Była żołnierzem AK, brała udział w akcjach małego sabotażu i przygotowaniu akcji "Burza" . Zmarła 5 września w wieku 93 lat.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Stanek POLSKA społeczeństwo odeszli 2023 historia Polski

"Kwatera brzozowych krzyży" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

To kwatera cmentarna Batalionu AK "Zośka". O tym, że te krzyże mają być brzozowe zadecydowały lata temu rodziny poległych żołnierzy. Z inicjatywy rodzi i żołnierzy "Zośki" 35 lat temu powstał Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol". Rektor Politechniki Warszawskiej, Władysław Findeisen, którego brat poległ w Powstaniu Warszawskim, ale też pisarka Barbara Wachowicz działali w Komitecie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski

Droga do wolności - lekcja Powstania Warszawskiego

"Są wydarzenia i chwile, które przerastają w życiu człowieka wszystko inne" pisał Jan Nowak-Jeziorański. Pierwsze dni epopei powstańczej przepełnione są opowieściami o smaku wolności. Młodzieńczym, pełnym radości i optymizmu poczuciu szczęścia, które dawało siłę i sprawczość. Jak miało się okazać, Polacy byli zdani wyłącznie na siebie. Od wielu dekad trwają wielopokoleniowe dyskusje analizujące i oceniające sierpniowy zryw.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski

Muzyczny "Wieczór z historią". Najważniejsze historyczne rocznice i jubileusze tego lata

W ostatniej przed wakacyjną przerwą audycji "Wieczór z historią" posłuchaliśmy piosenek i ballad odnoszących się do ważnych dla historii Polski wydarzeń czerwca, lipca i sierpnia, m.in. utworu "Nie do zmiażdżenia" przypominający Poznański Czerwiec 1956 r.. "Wołyń", "Mały Powstaniec" czy "'Bij bolszewika". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rzeź Wołyńska Czerwiec 1956 Poznań Powstanie Warszawskie piosenka Lech Makowiecki Maksymilian Maria Kolbe

122. rocznica urodzin Witolda Pileckiego. "Wiele jego myśli, refleksji, działań, to są sprawy dla nas aktualne"

W dniu 122. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego przy pomniku upamiętniającym Rotmistrza na warszawskim Żoliborzu złożono wieńce i kwiaty. Organizatorami wydarzenia były Fundacje Projekt Patriotyzm i Służba Niepodległej. Prezesi tych organizacji pozarządowych Mateusz Luśnia i Mateusz Feszler podkreślali, że ważne jest kultywowanie pamięci o Rotmistrzu Pileckim.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski POLSKA