Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Polskie Radio 24 Epidemia cukrzycy w Polsce. Edukacja i technika pomagają ujarzmić chorobę

W Polsce narasta epidemia cukrzycy typu II. Dlatego w szkołach ruszył program edukacyjny "Uczniowie zmieniają cukrzycę". To najmłodsi mają być fundamentem skutecznej profilaktyki i przekazywać dalej wiedzę dorosłym. Jednak już dziś miliony Polaków muszą każdego dnia zmagać się z tą cywilizacyjną chorobą. Na szczęście na pomoc przychodzi technika. W audycji "Samo zdrowie" o problemie cukrzycy w Polsce mówili m.in. prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Artur Mamcarz, internista i kardiolog. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Polskie Radio 24 cukrzyca

Tętnicze nadciśnienie płucne atakuje serce i płuca. Nieleczone szybko zabija

Choroby serca to ciągle rosnące zagrożenie życia. Jeśli zdarzy się nam zachorować na tętnicze nadciśnienie płucne, to mamy ogromny problem, bo to choroba z pogranicza kardiologii, pulmonologii, czyli specjalizacji dotyczących płuc, ale i chorób rzadkich, których jest ponad 8 tysięcy. Pacjent wędruje od specjalisty do specjalisty, zanim trafi do właściwego lekarza, który się nim zajmie. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna kardiologia choroby płuc serce choroba leki nadciśnienie Zobacz także

O depresji po porodzie mówi prof. Tadeusz Bogdan Pietras

Od 10 do 22 proc. kobiet po porodzie cierpi na depresję poporodową. - Matka nie odczuwa radości z faktu, że posiada dziecko. (...) Czuje się, jakby była wypalona emocjonalnie, nie odczuwa głębszej więzi, sama się obwinia o to, że nie kocha tego dziecka - mówi na antenie Jedynki prof. Tadeusz Bogdan Pietras, lekarz psychiatra, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie psychiatria depresja poród kobieta Zobacz także

Jak działa biogazownia rolnicza?

Elektrociepłownia na biogaz rolniczy (potocznie zwana biogazownią rolniczą) służy do produkcji biogazu, który obok m.in. słońca, wody czy wiatru, jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie w ekologiczny i bezpieczny sposób bioodpadów czyli biomasy np. kiszonki z roślin energetycznych: kukurydzy, traw, żyta, odpadów z przetwórstwa rolno-spożywczego m.in. wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne. 
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo

Coraz więcej polskich dzieci ma problem z otyłością. Jakie choroby im grożą?

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - tak wynika z przygotowywanych opracowań. Przyczyny są dwie: źle zbilansowana dieta i zbyt mała aktywność fizyczna. Eksperci alarmują, że otyłość u najmłodszych może mieć dla nich naprawdę fatalne konsekwencje. Jakie problemy ze zdrowiem mogą ich dopaść w przyszłości?
Zobacz więcej na temat:  otyłość zdrowie zdrowie i dieta zdrowie dziecka Joanna Jaczewska-Szyc Zobacz także Danuta Kozakiewicz Lucyna Ostrowska

Kiedy ból kręgosłupa powinien nas niepokoić? Wyjaśnia dr hab. n. med. Robert Gasik

- Najważniejszym początkowym objawem wszystkich chorób kręgosłupa jest ból - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. n. med. Robert Gasik, specjalista neurologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizujący się w schorzeniach kręgosłupa. Kiedy pojawiają się pierwsze bóle związane z tą częścią ciała?
Zobacz więcej na temat:  choroba kręgosłup zdrowie Robert Gasik

Grypa, COVID-19 czy przeziębienie? "To lekarz powinien ocenić na co chorujemy"

- Grypa trwa około 9-10 dni, ale nieleczona prowadzi do wielu groźnych powikłań. Nie można jej ignorować, dlatego trzeba się szczepić przeciwko tej chorobie. A lekarz najlepiej oceni jaki rodzaj wirusa, zaatakował nasze drogi oddechowe i zaleci nam odpowiednią kurację - mówił w Polskim Radiu 24 specjalista medycyny rodzinnej dr Janusz Krupa.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 choroby zakaźne COVID-19 grypa Zobacz także

Dziennikarze Polskiego Radia z prestiżowymi nagrodami

Dziennikarz radiowej Czwórki, Jakub Jamrozek oraz Małgorzata Telmińska z Polskiego Radia 24 zostali ex aequo zdobywcami trzeciego miejsca w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2024" w kategorii "Radio". Artur Wolski z radiowej Jedynki oraz Barbara Góra z Informacyjnej Agencji Radiowej zostali wyróżnieni za "fachową wiedzę medyczną i wielkie doświadczenie w pracy dziennikarskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio zdrowie dziennikarstwo Małgorzata Telmińska Jakub Jamrozek W POLSKIM RADIU