Polskie Radio
Section05

astronomia

Poznać kosmos. Jak pomoże w tym teleskop po ciemnej stronie Księżyca?

Teleskop zlokalizowany na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca brzmi jak wymysł z dzieł science fiction, jednak wkrótce może stać się faktem. Już teraz trwają prace nad budową takiego urządzenia. Według założeń zostanie on uruchomiony za dwa lata i ułatwi dokładniejsze poznanie kosmosu oraz pozwoli obejść ograniczenia, jakie dotyczą ziemskich teleskopów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar kosmos NASA

Copernici tempus et studium. Wystawa w Muzeum - Zamku w Olsztynie

Na zamku w Olsztynie na wystawie czasowej pt. "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika" prezentowane są tablice astronomiczne, zegary słoneczne i mechaniczne, obrazy - studia o pracy naukowców, utensylia naukowe, monety. Na wystawie zgromadzono przedmioty ze zbiorów własnych oraz specjalnie sprowadzonych z innych instytucji np. z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik ekonomia Olsztyn wystawa KULTURA

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos kometa księżyc planety Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny

Za nami inauguracja Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych naukowców; wśród nich byli także laureaci nagrody Nobla, których badania z pewnością zainteresowałyby samego Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Mikołaj Kopernik fizyka fale grawitacyjne

Czarne dziury, ciemna energia i ekspansja Wszechświata. Co je łączy?

Materia, z której zbudowane jest Słońce, nasza planeta i te sąsiednie, stanowi zaledwie 5 procent Wszechświata. Kolejne 27 proc. przypada na materię, która nie emituje i nie odbija światła, a pozostałe 68 proc. – na ciemną energię. Naukowcy badają jedną z postaci ciemnej energii – czarne dziury. Badania sugerują, że oba zjawiska mogą być nierozerwalnie ze sobą związane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA fizyka Wszechświat Witold Lazar

Ziemia z perspektywy na Marsa? Toruń hucznie świętuje urodziny Kopernika

- Kim był Mikołaj Kopernik? Prawie tysiąc lat temu urodził się tam na planecie Układu Słonecznego, w Toruniu. Opowiadamy, jak wyglądał wówczas świat, tysiąc lat temu, a więc w 1473 roku, i jak wyglądał 500 lat temu, a więc w 1970 roku - mówił w Dwójce Jerzy Rafalski. Toruńskie planetarium zaprasza na nowy seans pt. "Copernicus 2473" z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Dwójka Toruń Mars kosmos Iwona Muszytowska

"Kopernik odkrywany". Nasza wiedza o wybitnym astronomie w świetle ostatnich badań

550. rocznica urodzin wielkiego astronoma jest okazją do naukowych podsumowań, które zostaną przedstawione podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. W czasie czterech sesji, które zaplanowane są w różnych miastach Polski od lutego do września, omawiane będą zagadnienia związane z biografią Kopernika i jego dokonaniami w dziedzinie astronomii, ekonomii oraz medycyny.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik łyżwy Katarzyna Kobylecka Toruń

Niebo zanieczyszczone światłem. Jak to wpływa na nasze zdrowie?

Z powodu rosnącego zanieczyszczenia światłem ludzie na całym świecie widzą coraz mniej gwiazd na nocnym niebie. Niestety coraz więcej osób nie ma pojęcia jak wygląda rozgwieżdżona Droga Mleczna. Przyczyną jest m.in. coraz jaśniejsze oświetlenie uliczne w naszych miastach. Samorządy jednak nie biorą pod uwagę tego problemu, co się przekłada nie tylko na widok, ale i na nasze zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Szymon Majchrzak niebo gwiazdy zdrowie