Polskie Radio
Section05

autyzm

Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?

Diagnoza to dla wielu rodziców moment przełomowy. Zwiastuje zmiany, które dotkną bezpośrednio dziecko, a pośrednio całą rodzinę, jak i grupę bliższych oraz dalszych znajomych. Choć słowo autyzm nie paraliżuje już tak bardzo jak kiedyś, nadal w kontekście własnego dziecka sprawia, że rodzice początkowo się gubią, a gdy nie otrzymują wsparcia od początku, ich zagubienie wzrasta.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński zaburzenia rozwoju dziecko rodzicielstwo

Szkoła dla osoby w spektrum autyzmu. Jak wybrać przestrzeń, która nie zaburzy rozwoju dziecka?

Jednym z nurtujących problemów rodziców dziecka autystycznego jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogło być akceptowane, rozumiane i rozwijające się na miarę swoich możliwości. Wybór szkoły jest istotny - musi być to szkoła, w której rozumie się istotę problemów wynikających z autyzmu oraz taka, która jest otwarta na poszukiwanie nowych metod pracy. U sporej grupy dzieci z autyzmem pojawia się również niepełnosprawność intelektualna, a wówczas postęp edukacyjny jest wolniejszy.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka Strefa Rodzica zaburzenia rozwoju Joanna Ficińska

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Trudności w ich codzienności

W ostatnim czasie, również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, wiele mówi się o dzieciach w spektrum autyzmu. Nieco pomijany wydaje się fakt, że dzieci te kiedyś dorosną, a zanim wejdą w dorosłość, będą nastolatkami. O sytuacji osób w spektrum autyzmu mówiła w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Hnidziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca

Miesiąc Świadomości Autyzmu. Świat dziecka w spektrum

Kwiecień uznawany jest za miesiąc związany ze świadomością autyzmu. Drugiego kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu w Centrum Warszawy jeździł autobus edukacyjny z młodymi osobami w spektrum autyzmu oraz wolontariuszami, którzy mówili o życiu w spektrum. Celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Właśnie o szerzeniu świadomości, a także o tym, z czym mierzą się rodzice dzieci w spektrum opowiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Hindziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa.
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka

Każdy mózg jest inny! O neuroróżnorodności

Dysleksja, ADHD, zespół Tourette'a, spektrum autyzmu – to zaburzenia, z którymi zmaga się mnóstwo dzieci i dorosłych. Z jednej strony utrudniają im życie, ale z drugiej stwarzają przed nimi wiele ciekawych możliwości i czynią ich jedynymi w swoim rodzaju. Czym jest neuroróżnorodność? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozmowa dziecko Trójka Katarzyna Stoparczyk mózg psychologia pomoc edukacja wychowanie adhd dzieciństwo

Spektrum autyzmu - niestandardowa praca umysłu

W ostatniej "Zagadkowej niedzieli" Kasia Stoparczyk rozmawiała z dziećmi i gośćmi o spektrum autyzmu, które jest diagnozowane u ok. jednego procenta dzieci w Europie. To nie jest choroba, ale zaburzenie rozwoju. To znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej różni się od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozwój dziecka psychologia psychiatria umysł mózg Katarzyna Stoparczyk Trójka

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam adhd zaburzenia rozwoju matematyka szkoła wychowanie czas wolny

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie i dieta zdrowie dziecka

Trening samodzielności. Mieszkania dla dorosłych autystów

"Jak sobie poradzi, gdy nas zabraknie?" – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców dorosłych osób zmagających się z autyzmem. W odpowiedzi, w Białej Podlaskiej właśnie oddano do użytku mieszkania treningowe dla dorosłych autystów. – W Polsce główne problemy dotyczą oferty dla młodzieży i dorosłych z autyzmem. Dlatego cieszę się, że marzenie o tym, by oferować pomoc od diagnozy aż po opiekę w dorosłym życiu, zaczyna się spełniać – powiedziała Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia "Wspólny Świat" i główna inicjatorka przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej pomoc mieszkanie zaburzenia rozwoju Biała Podlaska

Spektrum autyzmu – wielkie wyzwanie dla uczniów i szkoły

Do szkół trafia coraz więcej dzieci, które potrzebują edukacji specjalnej z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Placówki stoją przed wyzwaniem przyjęcia rosnącej liczby dzieci autystycznych, a same dzieci - przed wyzwaniem przystosowania się do programu szkolnego i nawiązania kontaktów z neurotypowymi rówieśnikami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda społeczeństwo asperger dzieci edukacja szkoła Opole terapia hałas psychiatra nauczyciel

Pierwsze objawy autyzmu. Na co warto zwrócić uwagę?

Co roku drugiego kwietnia obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, czyli zaburzenia rozwojowego. Pomimo wielu starań, aby jak największa liczba osób zrozumiała czym tak naprawdę jest autyzm, wielu z nas wciąż brakuje tej wiedzy. W związku z tym, o zwiększenie świadomości słuchaczy w tym temacie została poproszona dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista do spraw autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka