Polskie Radio
Section05

bajki

Pan Kuleczka i Ronaldo: trzeba być ciepłym, czułym i wytrwałym

Dokładnie 39 lat temu dzieci nie doczekały się na nadawany w telewizji w każdą niedzielę Teleranek. Za to zobaczyły w telewizorze pana, który mówił o "stanie wojennym". A do niektórych mieszkań zastukali umundurowani panowie i zabrali mamę lub tatę. To był bardzo trudny czas dla dzieci i dla dorosłych. Teraz też nie jest łatwo, jednak pan Kuleczka ma na to radę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci książki Anna Dymna Ewa Błaszczyk Kasia Stoparczyk Trójka

Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta ludzie KULTURA społeczeństwo Monika Małkowska Trójka prawa zwierząt przyroda

Bajki z Kościołem Mariackim w tle

Dziewięć opowieści adresowanych do młodszych, ale również i tych starszych czytelników. "Bajki mariackie" przybliżają fakty, które dały podstawy legendom związanym z Krakowem. Jak powstał krakowski hejnał? Dlaczego jedna z wież Kościoła Mariackiego jest wyższa od drugiej? Skąd wywodzą się słynne szopki? Na te pytania odpowiadała autorka publikacji Ewa Czaczkowska, która była gościem audycji "Kwadratura Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura bajki dla dzieci czytelnictwo

Hans Christian Andersen

Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu -  to tylko kilka z pięknych i mądrych baśni, które napisał ten słynny duński pisarz. Swoje utwory pisał również z myślą o dorosłych - w poetycki sposób opowiadają o najważniejszych dla człowieka sprawach, o dylematach życia, ludzkich marzeniach i tęsknotach, o niegodziwości i o miłości, o pięknie świata i o nieuchronnej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci historia Polski Hans Christian Andersen bajki dla dzieci Dania

Bajki dla dorosłych, czyli o braku happy endów

Wielu dorosłych mimo upływu lat wciąż ma słabość do bajek, które pamiętają z dzieciństwa. Dziś, w zależności od intelektualnych wymagań i stopnia dojrzałości emocjonalnej, wybierają różne ich rodzaje. Jakie bajki dla dorosłych są obecnie najpopularniejsze? Gościem audycji Kwadratury Kultury byli: Joanna Olech, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii Dynastia Miziołków oraz psycholog Jacek Gientka, współautor Bajek dorosłych, które pisał na podstawie doświadczeń zawodowych i rozmów z klientami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tradycja czytelnictwo czytanie bajek kultura masowa literatura dzieci

Coraz mniej „Kubusia Puchatka”, a więcej „My Little Pony”

- W starszych bajkach bohaterami byli ludzie lub zwierzęta. Był to świat relacji i natury, zgodny z jej rytmami, w którym ważne były emocje. Dzisiejsze bajki bardzo często przedstawiają świat maszyn, rzeczy ożywionych, o których nigdy byśmy nie przepuszczali, że mogliby być bohaterami – mówiła o bajkach w Polskim Radiu 24 Katarzyna Orkisz, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci z Nadpobudliwością Ruchową. Gośćmi programu byli również Katarzyna Luba, dyrektorka Muzeum Dobranocek w Rzeszowie; Elżbieta Klimaszewska, dziennikarka i polonistka; Jarosław Kinal, medioznawca i socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bajki dla dzieci dzieci