Polskie Radio
Section05

cmentarz

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu miejscem pełnym dawnej i zabytkowej architektury

167 lat temu, 16 listopada 1856 roku, otwarto we Wrocławiu Stary Cmentarz Żydowski, miejsce piękne i pełne zabytkowych nagrobków, na którym pochowano wiele znanych osób. Najstarsze nagrobki są jeszcze z wielu lat przed powstaniem cmentarza, przeniesione z innych nekropolii i miejsc pochówku. Ciekawostką historyczną jest fakt, że najstarszy z nich nagrobków datowany jest na 4 sierpnia 1203 roku, a znajdująca się na nim inskrypcja mówi, że został wzniesiony "Dawidowi, kantorowi o głosie miłym".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wrocław Żydzi

Polskie groby w Rosji. To tysiące mogił, o których jeszcze nie wiemy

Groby w Katyniu i Miednoje, ale też zbiorowe mogiły w Lewaszowie, Butyrce i Piwowarisze to najbardziej znane miejsca w Rosji, gdzie spoczywają Polacy zamordowani w okresie caratu i sowieckiego reżimu. Jak relacjonuje Maciej Jastrzębski, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia, polskich mogił na terenie Federacji Rosyjskiej jest zdecydowanie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski Rosja Daniel Wydrych Krzysztof Świątek

Cmentarz Powązkowski - najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy

Ma 233 lata. Początkowo miał ok. 2,6 hektara. Wśród pochowanego ok. 1 miliona osób znajduje się wielu znanych i zasłużonych ludzi, w tym żołnierze, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, lekarze, prawnicy, politycy, sportowcy, duchowni. Groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci Powązki

Dzień Wszystkich Świętych na Litwie. Kwiaty i znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele Ambasady RP na Litwie i społeczności polskiej w środę po południu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Oddano też hołd powstańcom styczniowym, pochowanym w cmentarnej kaplicy oraz polskim żołnierzom na Nowej Rossie, którzy zginęli w 1920 r., walcząc o Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno dyplomacja Wszystkich Świętych religia tradycja społeczeństwo Kościół

Na cmentarzach Wileńszczyzny trwa kwesta na rzecz Rossy. "To część naszego dziedzictwa kulturowego"

Na cmentarzach Wileńszczyzny w środę rozpoczęło się dwudniowe kwestowanie na rzecz Rossy, najstarszej wileńskiej nekropolii, jednej z czterech polskich nekropolii narodowych. Tegoroczna akcja jest już 10. edycją, uczestniczy w niej około 20 podwileńskich miejscowości. Kwestowanie odbywa się też przy głównej bramie cmentarza.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno Wszystkich Świętych religia tradycja społeczeństwo