Polskie Radio
Section05

czas wolny

Czy kobiety znają się na autach? Upodobania motoryzacyjne Pań

Motoryzacja to dziedzina, która według wielu wciąż dotyczy głównie mężczyzn. Jak to bywa ze stereotypami – niewiele jest w nich prawdy. Badania przeprowadzone przez hiszpański portal Mercado Libre dowodzą, że wśród wszystkich osób poszukujących dla siebie nowego samochodu, aż 40 proc. stanowią kobiety!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochody samochód chevrolet chevrolet aveo nissan peugeot gmc volkswagen seat audi bmw mazda mazda 3 mężczyzna kobieta motoryzacja pieniądze finanse ŚWIAT Hiszpania

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci Strefa Rodzica strona internetowa literatura dziecięca

"Literackie borówki". Rozmowa z Agatą Hącią w PR Dzieciom

Już w najbliższy piątek, po raz trzeci zajadać się będziemy pysznymi, "literackimi borówkami". W swobodnej, wakacyjnej atmosferze zaproszeni do Rabki - Zdroju eksperci i artyści poprzez: gry, zabawy językowe, formy teatralne i konkursy, będą próbowali rozkochać nas w języku polskim. Wśród nich dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Agata Hącia. Jakimi pomysłami zaskoczy nas w tym roku na wydarzeniu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim"? O tym i o innych smaczkach tegorocznego spotkania, usłyszeć można w audycji "Kulturoteka". 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci

Obozy i kolonie letnie w czasie pandemii. Jakie są zmiany?

Po kilkunastu miesiącach nauki zdalnej i ograniczonej możliwości spotykania się z rówieśnikami, dzieci pragną nawiązywać kontakt z innymi oraz spędzać czas na świeżym powietrzu. Okazją do tego są wakacyjne kolonie i obozy zapewniające im rozrywkę, odpoczynek oraz miłe wspomnienia. Niemniej jednak skutki pandemii dotknęły także wyjazdy zorganizowane. W związku z tym ich organizatorzy muszą przestrzegać dodatkowych procedur bezpieczeństwa, o czym w Strefie Rodzica opowiedzieli Artur Hubala i Zbigniew Kozłowski,  kierownicy i opiekunowie obozów i kolonii oraz harcmistrz, Lidia Wierzbicka
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców harcerstwo wakacje

Wakacyjny obóz na wsi

Okres letni to dobry moment, aby przybliżyć się do natury i przeżyć radosne chwile na świeżym powietrzu. Ze względu na to niektórzy decydują się na wyjechanie z miasta i spędzenie chociaż kilku wakacyjnych dni na wsi, w towarzystwie rodziny i znajomych. Co w takim miejscu można robić wiedzą już Maja i Mira, o czym opowiedziały w rozmowie z wylegującą się na trawce i wygrzewającą w słońcu Myszką Felą Reporterką.
Zobacz więcej na temat:  Myszka Fela radio dla dzieci

Gdzie na wakacje z dziećmi? Nietypowe miejsca wypoczynkowe [POSŁUCHAJ]

Podczas wakacji czy urlopu często wybieramy destynacje oblegane przez turystów, zapominając o miejscach nietuzinkowych i wyjątkowych, których w Polsce jest wiele. Z racji tego, że jednak niewielu z nas o nich wie, udając się tam możemy mieć pewność, że po drodze nie spotkamy wielu ludzi. Dzięki temu miejsca te pozostają „dzikie” oraz nieco zapomniane, a przez to idealne do odpoczynku. O tym, gdzie możemy je znaleźć opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Szczepan Żurek, nauczyciel geografii i członek Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wakacje rodzina

Dwór w Radoniach. „Wciąż uczymy się miejsca, które od 20 lat nazywamy domem”

Historia miejsca utkana jest z historii wielu ludzi, którzy dany budynek zamieszkiwali, śmiali się i płakali, żyli i umierali. „Od 20 lat odkrywamy sekrety dworu w Radoniach, który stał się domem dla naszej rodziny” - przyznaje Beata Korzeniowska – Matraszek.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Wielka Brytania historia Polski wakacje podróże ciasta lemoniada chleb rower Brexit obywatelstwo Małgorzata Frydrych

"Daleko jeszcze?" - jak przetrwać podróż z dziećmi i nie zwariować?

Mamy wakacje! Niebawem w trasy wyruszą wyładowane po brzegi samochody, w których pełne energii i chęci do zabawy dzieci będą czuły się jak w więzieniu. W ciągu kilku godzin jazdy w małym, pędzącym pudle, wielokrotnie usłyszysz słynne pytanie: „Daleko jeszcze?”. Jak przetrwać podróż z dziećmi, aby nie zepsuć sobie wakacyjnego nastroju?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców dzieci dzieciństwo podróże podróże po Polsce podróże zagraniczne Podróże rodzinne relaks wakacje urlop drogi ciekawość ciekawostki STYL ŻYCIA