Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Edyta Jungowska i audiobooki dla dzieci. "Ważne dla mnie jest budowanie klimatu opowieści"

Audiobook to forma, która od kilkunastu lat cieszy się dużym zainteresowaniem i trudno się temu dziwić. Swoje audiobooki posiadają także klasyki literatury dla dzieci. Edyta Jungowska opowiedziała w "Poranku Dwójki", z czym wiąże się produkcja audiobooków oraz jak przez tę formę trafić do młodych słuchaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Audiobook dzieci literatura Edyta Jungowska

Krzysztof Zanussi kończy 85 lat. "Postęp to pojęcie bałamutne"

Krzysztof Zanussi to jeden z najważniejszych przedstawicieli kina w Polsce. Reżyser w dniu swoich 85. urodzin był gościem Programu 2 Polskiego Radia, gdzie podzielił się swoimi planami i refleksjami. - Ludzie przestali czynić wysiłek, żeby wznieść się wyżej, ponad stan, w którym się znaleźli. To budzi we mnie złość - powiedział reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film polski reżyser Krzysztof Zanussi Marcin Pesta

Czeska trauma 1938 roku w powieści "Prawomił albo niedawne przedawnienie"

- Czesi do dzisiaj mają potworną traumę roku 1938, i to jest w tej książce bardzo szczegółowo opisane. Młodzi chłopcy czekali, kiedy będą mogli stanąć do walki, ale politycy powiedzieli: "poddajemy się" - tak o książce Petra Stančíka "Prawomił albo niedawne przedawnienie" mówiła jej tłumaczka dr Elżbieta Zimna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Jakub Jamrozek Czechy II wojna światowa Monachium

Podsumowanie Sezonu Orkiestry PR. "Powinniśmy jak najczęściej wychodzić ze Studia Koncertowego"

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Maestro Michał Klauza - dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia. Muzyk opowiedział o mijającym sezonie artystycznym Polskiego Radia oraz o koncercie na jego zakończenie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Klauza Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Marcin Masecki Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

"To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik

Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. W najbliższy weekend zapraszamy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Dlaczego? - O tym w "Poranku Dwójki" opowiedziała doktor Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Młynek eksperyment Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio dzieci rodzina NAUKA zabawa

Krzysztof Komendarek-Tymendorf: po powrocie z Wiednia poczułem wypalenie

- Po moim okresie w Wiedniu wróciłem do Polski podczas studiów i poczułem jakieś wypalenie, że bardzo dużo jest tej orkiestry. Taki radar, kontrolka, zaczęła się palić, że przestaję się rozwijać - opowiadał w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, dziś czołowy polski altowiolista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Krzysztof Komendarek-Tymendorf altówka Karol Furtak instrumenty strunowe instrumentaliści muzyka klasyczna

"Carmen" w Operze Bałtyckiej. Tragiczna miłość w czasach wojny

- Kontekst wojny domowej, okrucieństwa, które się z tym wiążą, a przy okazji malarstwa z tamtego okresu, myślę choćby o "Guernice" Picassa... wydaje mi się, że to będzie dobre otoczenie do tego, żeby pokazać losy tragicznej miłości - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser opery "Carmen". Premiera 7 czerwca w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Szkotak Carmen Opera Bałtycka w Gdańsku opera Hiszpania

"Paweł Łukaszewski. The Adoration". Bartosz Michałowski: to kompozytor, który doskonale rozumie chór

- Paweł Łukaszewski sam był artystą Chóru Filharmonii Narodowej, więc wiedział, dla kogo pisze. Mówię to w kontekście dwóch utworów, które znalazły się na tej płycie i były pisane właśnie z myślą o naszym chórze - mówił w Dwójce o albumie "Paweł Łukaszewski. The Adoration" chórmistrz Bartosz Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka współczesna Paweł Łukaszewski kompozytor album Jakub Kukla Bartosz Michałowski Chór Filharmonii Narodowej KULTURA MUZYKA

Książka "1989. Pozytywny mit". "Lech Wałęsa poprosił nas o mądrzejsze pytania"

"1989. Pozytywny mit" - to tytuł książki, która próbuje odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących czasu przemian ustrojowych w Polsce. W "Poranku Dwójki" o tamtym okresie, spotkaniach z bohaterami i przygotowaniach do napisania książki opowiedział Mirosław Wlekły, współautor tej pozycji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka 1989 przemiany Solidarność Mirosław Wlekły Lech Wałęsa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Dr Robert Kostro: odbieramy rzeczywistość za pomocą symboli

- Słowa "mit" czasami używa się w znaczeniu czegoś nieprawdziwego. Chodzi tu jednak o coś innego. O to, że przyjmujemy jakieś zdarzenia jako dobre albo złe, a czasem ambiwalentne, i z nich konstruujemy opowieść, która jest ważna dla naszej tożsamości - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, przed konferencją "Mity założycielskie III Rzeczypospolitej. Przełom 1989 roku z perspektywy 35 lat".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Robert Kostro Paweł Siwek konferencja 1989 wybory Dwójka

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia Monika Pilch opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski

Juliusz Mieroszewski - pióro epoki i bohater premierowego słuchowiska

- Do 1939 roku mamy młodego, znanego, ale może nie jakoś szeroko rozpoznawalnego publicystę, żyjącego na przyzwoitym poziomie i dobrze się odnajdującego w polskiej rzeczywistości. Tak naprawdę dla mnie osobiście Mieroszewski pojawia się jako postać i figura dopiero po okresie II wojny światowej, gdy jego myśl się krystalizuje - mówił w Dwójce Ernest Wyciszkiewicz z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego. Patron instytucji będzie bohaterem słuchowiska "Serce", którego premiera w niedzielę (2.06) na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Juliusz Mieroszewski dziennikarze wspomnienie Wacław Holewiński Rafał Habielski Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego Ernest Wyciszkiewicz KULTURA Jerzy Giedroyc