Polskie Radio
Section05

dzieci

Gaik? Latko? Palma? Poznajemy wielkanocne zwyczaje

W „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa wieś

Ciałopozytywność

Ruch ciałopozytywność jest buntem wobec kultury, która wywierała i nadal wywiera ogromną presję na postrzeganie naszego ciała. Jest ono permanentnie i bezpardonowo oceniane w sieci. Na tego rodzaju krytykę najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym, w tym głównie nastolatki. Uniwersytet Medyczny w Swansea wraz z uczelniami w Oksfordzie i Birmingham w ciągu 20 lat przyjrzał się ponad 150 tys. dzieci i młodzieży z 30 krajów. Na podstawie tych badań opublikował raport, z którego wynika, że wśród osób poniżej 25. roku życia, które doświadczyły tego rodzaju przemocy, ryzyko podjęcia próby samobójczej lub samookaleczenia jest ponad dwukrotnie wyższe niż u pozostałych. Alarmujące w tym względzie są także raporty Najwyższej Izby Kontroli.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk telefon zaufania

Ataki paniki

Wielu badaczy oraz terapeutów zgodnie twierdzi, iż zjawisko występowania ataków paniki oraz zaburzeń na tym tle często zaczyna się w okresie dojrzewania. Niemal 60% młodzieży przyznaje się do sporadycznych napadów paniki, podczas gdy około jeden na stu nastolatków cierpi na zespół paniki charakteryzujący się nagłym, nieoczekiwanym przypływem silnego lęku. Panika jest więc stosukowo powszechnym doświadczeniem występującym w okresie dorastania. Co ważne, wsparcie społeczne jest czynnikiem redukującym zarówno częstość występowania tych ataków, jak i ich nasilenie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk telefon zaufania

Problemy z wyborem drogi zawodowej

Jaki zawód wybrać w przyszłości? Jak wybrać szkołę po podstawówce? Która szkoła średnia będzie najbardziej odpowiednia? … to bardzo częste dylematy młodych ludzi. I choć trudności z ukierunkowaniem zawodowym w wieku czternastu, czy piętnastu lat są zjawiskiem absolutnie normalnym, oczekiwania najbliższych, jak również presja społeczna w tym temacie jest wielka. A przecież niezwykle rzadko zdarza się, że młody człowiek już od dzieciństwa wie, kim chce zostać w przyszłości, trzyma się tego planu i krok po kroku go realizuje.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk telefon zaufania

Co jest największym przysmakiem fok i jak się zachować spotykając je na plaży?

22 marca  obchodzimy Dzień Foki, dlatego w Poranku Polskiego Radia Dzieciom zadzwoniliśmy do Fokarium Stacji Morskiej Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, by porozmawiać o zwyczajach tych uroczych ssaków. Co jest dla nich prawdziwym przysmakiem? Jak zachować się gdy na nadmorskiej plaży spotkamy fokę? Co zrobić i pod jaki numer należy zadzwonić, jeśli napotkana foka wymaga pomocy?
Zobacz więcej na temat:  ochrona przyrody środowisko naturalne edukacja przyrodnicza Gdańsk radio dla dzieci

Przemoc rówieśnicza

Przemoc rówieśnicza, zwłaszcza w ostatnich latach, jest bardzo poważnym problemem. Doświadcza jej co trzecie dziecko w wieku szkolnym. Agresja fizyczna, przemoc psychiczna, a także cyberprzemoc to niestety coraz bardziej powszechne zjawiska wśród młodych osób. Ofiara zazwyczaj jest bezbronna, w dodatku niechętnie mówi o swoich traumatycznych doświadczeniach. W jaki sposób w tej sytuacji powinniśmy zachować się my, dorośli? Jak wziąć za agresywne zachowania naszych dzieci odpowiedzialność? O tym, w naszym nowym cyklu 116 111, opowie młoda nastolatka i konsultantka telefonu zaufania. Sytuacja jest o tyle trudna, że ofiary niechętnie mówią o swoich doświadczeniach i najczęściej nie zgłaszają problemu. Jak więc można im pomóc? W jaki sposób szerzyć świadomość wśród nauczycieli i budować pozytywny klimat szkoły? Rozmawiamy o tym z dr Małgorzatą Wójcik i dr. Radosławem Kaczanem, psychologami z Uniwersytetu SWPS i autorami aplikacji mobilnej RESQL, która pomaga zwalczać przemoc w polskich szkołach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk przemoc telefon zaufania

Wpływ plastiku i toksyn na zdrowie matek i dzieci

Gościem Polskiego Radia 24 była dr Sylwia Słomska z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Klinika bierze udział w grancie Komisji Europejskiej, którego celem jest zbadanie wpływu substancji endokrynnie czynnych. Chodzi o tzw. substancje egzogenne, czyli pochodzące "z zewnątrz", które oddziałują na układ hormonalny człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie plastik kobieta Małgorzata Telmińska