Polskie Radio
Section05

dzieci

Przemoc rówieśnicza. Jak ją rozpoznać i odpowiednio reagować?

– Każdy z nas ma i narzędzia, żeby rozpoznać, że to jest sytuacja przemocy rówieśniczej, i narzędzia, żeby wesprzeć dziecko, które doświadczyło takiej przemocy. Natomiast najważniejsze, kiedy mówimy o tym zjawisku, jest jasne rozgraniczenie, co jest przemocą, a co nie. To jest pierwszy problem. Może to być problem dla samego dziecka. Ono może nie wiedzieć, że doświadcza przemocy – mówi Lucyna Kicińska, ekspertka Biura do spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, pedagożka szkolna. Rozmowa jest częścią Trójkowego cyklu "116 111".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Katarzyna Stoparczyk kryzys rodzina telefon zaufania

Czym jest multiscreening i dlaczego szkodzi naszym mózgom? Jak może pomóc monotasking?

Oglądanie filmu w telewizji i sprawdzanie w tym samym czasie w komórce informacji o głównej aktorce, przeglądanie maili w czasie przerwy reklamowej. To jest właśnie multiscreening, czyli korzystanie z wielu ekranów w tym samym czasie. Jest on, jak się okazuje, szkodliwy dla mózgu, szczególnie u młodych ludzi. Jak mu zapobiegać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo informacyjne uzależnienia komórka ekran multiscreening STYL ŻYCIA zdrowie Martyna Szymczakowska Radosław Nałęcz Trójka monotasking GOSPODARKA

Samookaleczenie dzieci. Co zrobić?

Wczoraj rozpoczęliśmy emisję bardzo ważnego cyklu pt. "116 111". Jego tytuł nawiązuje do numeru telefonu zaufania. Dzisiaj kolejna odsłona. O czym będzie? O czymś, co spędza sen z powiek wielu z nas - o samookaleczeniach naszych dzieci. Ze statystyk telefonu zaufania dla dzieci, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że mamy aż 130 proc. więcej samookaleczeń wśród młodych ludzi. Jak wesprzeć ich w tak trudnej sytuacji? I w jaki sposób skutecznie im pomóc? Te pytania stawia autorka cyklu, Katarzyna Stoparczyk, która najpierw zaprasza do studia młodego człowieka, po czym rozmawia z psycholożką, konsultantką telefonu zaufania, Katarzyną Talachą. Posłuchajmy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk młodzież telefon zaufania

Kontrola rodzicielska w smartfonach, tabletach, komputerach. Co warto wiedzieć?

Bardzo młodzi ludzie są często dużo bieglejsi w obsłudze komputerów, tabletów czy telefonów niż ich opiekunowie. Jak zatem walczyć z niepożądanymi treściami, do których za pośrednictwem sieci mogą mieć dostęp najmłodsi?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka smartfony komputery tablety bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w internecie cyberbezpieczeństwo kontrola rodzicielska młodzież społeczeństwo media społecznościowe gry komputerowe pornografia cyfryzacja

Dyskusja o kulturze dla dzieci. Czy zmienia się status dziecka w społeczeństwie?

- Nadeszły takie czasy, że znowu zaczynamy zastanawiać się nad statusem kultury dla dzieci, co też łączy się z kolejną falą zastanawiania się nad statusem dziecka w społeczeństwie, który to status jest bardzo niejednoznaczny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni Anna Czernow.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura dziecięca książki książki dla dzieci spektakle dla dzieci filmy animowane Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Dzieci można mieć, ale nie ma takiego obowiązku. Premiera radiowego "półkownika" [POSŁUCHAJ]

Reportaż "Nie chcę mieć dzieci" powstał jako jedna z części większego cyklu "Życie na granicy", nagrywanego w lipcu i sierpniu 2020 roku, przybliżającego losy i życie na pograniczu polsko-niemieckim. Powstało wtedy dziewięć reportaży, z których ten jeden, decyzją ówczesnego szefostwa Polskiego Radia, nie został skierowany do emisji – jak za dawnych czasów komuny, trafił od razu na półkę w archiwum. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Agnieszka Szwajgier Adam Bogoryja-Zakrzewski aborcja ciąża Trójka Bartosz Panek zdrowie macierzyństwo pr poleca