Polskie Radio
Section05

emigracja

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

"Miłosz w Kalifornii" Cynthii Haven. Jak wyglądało życie noblisty na emigracji?

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. W związku z przypadającym w tym roku Rokiem Miłosza powstają nowe książki poświęcone poecie oraz specjalne wydania jego dzieł. Jedną z publikacji zasługujących na uwagę jest "Miłosz w Kalifornii" amerykańskiej badaczki Cynthii Haven. O szczegółach rozmawialiśmy z krytykiem literackim, wydawcą i przyjacielem noblisty, Jerzym Illgiem. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Illg Czesław Miłosz Magda Mikołajczuk literatura USA poezja

NASZ WYWIAD "Ojciec ani słowa nie mówił o powstaniu". Posłuchaj rozmowy z synem Tadeusza Bora-Komorowskiego

- W przeddzień wybuchu powstania ojciec przyszedł do mamy i powiedział: "Zakup trochę mleka dla małego, bo jutro wszystko się zaczyna i potrwa kilka dni" - mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl Adam Komorowski, syn komendanta głównego AK Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski Armia Krajowa NASZ WYWIAD

Czy wolność jest dla każdego? "To kwestia zdecydowania, czy chcemy po nią sięgnąć"

Nomadyzm, podróże, emigracja. To o tym opowiada film "W stronę słońca", który zachwycił publiczność Docs Against Gravity. O tym, skąd bierzemy siłę do ucieczki od teraźniejszości, w "Klubie Trójki" opowiadali podróżniczka Anna Żak oraz filozof i psycholog dr Krzysztof Skonieczny. Połączyliśmy się również z bohaterami filmu "W stronę słońca", rodziną Traczyków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk podróże

Nieprawdopodobna historia prawdziwa, czyli jak Ślązacy budowali Teksas

"Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" – już tytuł tej książki brzmi trochę jak tytuł absurdalnej komedii, a i w to, co tam opisano, czasami trudno uwierzyć. A jednak to historia prawdziwa, co więcej, wciąż się rozwijająca, gdyż potomkowie bohaterów opisanych przez Ewę Winnicką żyją i budują swoją przyszłość. A autorka w rozmowie z Maksem Cegielskim opowiada o nich, o tej historii i pracy nad książką.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA reportaż Dziki Zachód Ewa Winnicka Teksas emigracja zarobkowa Stany Zjednoczone Śląsk Max Cegielski Trójka

Maria Kuncewiczowa. Wędrówki po krętych ścieżkach umysłu

Znana jest przede wszystkim jako autorka doskonałej "Cudzoziemki", ale Maria Kuncewiczowa była nie tylko pisarką, lecz także tłumaczką, wykładowczynią na University of Chicago, szefową polskiego PEN Clubu na emigracji w Londynie oraz... śpiewaczką.
Zobacz więcej na temat:  Maria Kuncewiczowa Lubelszczyzna Kazimierz Dolny Jan Józef Szczepański Jerzy Kuncewicz proza literatura I wojna światowa II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę - przyznawał. 29 czerwca wspominamy 94. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek literatura komunizm PRL