Polskie Radio
Section05

emigracja

"Białorusini w Polsce dziękują za pomoc". Są szacunkowe dane

- Białorusini zmuszeni do opuszczenia Białorusi są wdzięczni polskiemu społeczeństwu i polskim władzom za wsparcie i pomoc, a także możliwość bezpiecznego życia - wskazał Paweł Łatuszka, przekazując portalowi PolskieRadio24.pl szacunkowe dane na temat Białorusinów w Polsce, zebrane przez jego zespół. Wyraził przekonanie, że Białorusini wrócą do wolnej ojczyzny z pozyskanym tutaj doświadczeniem i przyniesie to duże korzyści przyszłym relacjom Polski i Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś POLSKA GOSPODARKA

Polonika obchodzi 5-lecie programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat"

- Jako wolontariusze zgłaszają się do nas organizacje, które od lat się tym zajmują, dołączają również stowarzyszenia zawiązywane przez szkoły. Program zapewnia tzw. wikt i opierunek dla wolontariuszy, pokrywa koszty transportu i pobytu, obsługę administracyjną projektu, może również pokryć honoraria specjalisty. Bardzo nam zależy na tym, aby nad tymi działaniami czuwał specjalista z danej dziedziny - mówiła w Dwójce Marta Szymska, kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Dwójka Paweł Siwek Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika Instytut Polonika historia Polski

Polka w Chicago. Kasia Fira o życiu w USA

Kasia Fira od kilku lat mieszka w Chicago. Przeprowadziła się tam z rodziną jako szczęśliwa posiadaczka zielonej karty. - To była jedna z najważniejszych decyzji, jakie podjęliśmy w życiu. Ale nikogo nie namawiam, żeby szedł w nasze ślady, nikogo też nie zniechęcam - mówi twórczyni youtube’owego kanału Kasia F.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA hobby podróże Podróże z Czwórką youtube Stany Zjednoczone Kamil Jasieński

"Nie zamierzam ze sobą nic zabierać". Monika Morgan o zaczynaniu od nowa po powrocie z Wielkiej Brytanii

- W Wielkiej Brytanii mieszkam od 18 lat. Jako studentka anglistyki szukałam osoby, z którą mogłabym rozmawiać po angielsku z brytyjskim akcentem. Tak poznałam mojego przyszłego męża. Po studiach przeprowadziłam się do Anglii i zamieszkaliśmy razem na wsi – mówi Monika Morgan.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Anglia wieś język angielski Elbląg edukacja szkoła Małgorzata Frydrych

Zapachy stajni i tysiące wierszy, czyli jak powstawał "Pan Tadeusz"

190 lat temu Adam Mickiewicz zakończył pracę nad dziełem, które miało stać się najważniejszym – podniesionym do rangi narodowej epopei – tekstem polskiej literatury. Jak wyglądał rozłożony na kilkanaście miesięcy proces powstawania poematu? "Dławią mi w pieluchach Tadeuszka", miał mówić Mickiewicz o tym – jak się okazuje – wcale niełatwym dla niego czasie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz poezja literatura Paryż Litwa ojczyzna