Polskie Radio
Section05

FILM

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24 Holokaust Diuna

Operator Łukasz Żal o realizacji "Strefy interesów": to był Big Brother w domu nazistów

Na ekrany polskich kin wszedł film "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Luźna ekranizacja powieści Martina Amisa pod tym samym tytułem uzyskała pięć nominacji  do Oscara i jest mocnym kandydatem do statuetki w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Co równie ważne, jest to koprodukcja brytyjsko-polsko-amerykańska, a nasza strona miała duży wkład w jej realizację: m.in. autorem zdjęć jest Łukasz Żal.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Orły 2024 kino film polski Oscary 2024 Łukasz Żal KULTURA Marcin Koszałka

Oscary 2024. Kto ma największą szansę na statuetkę? Ten film otrzymał aż 13 nominacji

96. ceremonia wręczenia Oscarów już w niedzielę, 10 marca. "Oppenheimer" Christophera Nolana - z 13 nominacjami - został liderem wyścigu. 11 nominacji trafiło do "Biednych istot" Yorgosa Lanthimosa, a 10 do "Czasu krwawego księżyca" Martina Scorsese. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera ma szanse na pięć nagród.
Zobacz więcej na temat:  kino Oscary 2024 Oscary Christopher Nolan Martin Scorsese Emma Stone Cillian Murphy Robert De Niro Ryan Gosling bradley cooper jodie foster

"Strefa interesów". Idylla w przedsionku piekła, czyli życie rodzinne komendanta Auschwitz

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz wspomnienie III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne kino Rudolf Hoess Oscary 2024

Łódzka "Filmówka". Znana na całym świecie wytwórnia talentów

8 marca 1948 roku utworzono Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, często nazywaną również "Filmówką". Ta prestiżowa placówka, jedna z najstarszych uczelni filmowych w Europie, wykształciła wielu wybitnych artystów, którzy położyli podwaliny pod polską powojenną kinematografię. Do grona jej absolwentów należą m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Juliusz Machulski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL film polski kino Andrzej Wajda

Słynne aktorki i legendarne role. Czy Bridget Jones jest jedną z nich?

Media donoszą właśnie, że wiosną rozpoczną się zdjęcia do czwartej części filmu "Bridget Jones", rzecz jasna z Renee Zellweger w roli głównej. Ta informacja, Dzień Kobiet oraz odbywająca się w nocy z niedzieli na poniedziałek gala rozdania Oscarów to bardzo dobry powód, by porozmawiać o słynnych, kobiecych postaciach w filmie i grających je legendarnych aktorkach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek serial Renee Zellweger Marcin Radomski Anna Kwaśnik nask

"Tyle co nic" - uniwersalna opowieść o człowieku. "Tu nie ma dobrych i złych" [WIDEO]

- "Tyle co nic" to uniwersalna opowieść o człowieku. W mieście mamy takie same problemy i rozterki, ta mała społeczność wyciąga to wszystko na wierzch, łatwiej o tym opowiedzieć. Tam na wsi wszyscy się znają, kiedyś mieliśmy nasze osiedlowe społeczności, a teraz trudno o "dzień dobry" na klatce schodowej - mówiła w "Poranku Dwójki" aktorka Agnieszka Kwietniewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek kino Agnieszka Kwietniewska Artur Paczesny aktorzy aktor aktorstwo Grzegorz Dębowski konflikt pokoleń KULTURA

98. urodziny Andrzeja Wajdy. Czy filmy wielkiego mistrza polskiego kina są jeszcze aktualne?

Jest bez wątpienia najwybitniejszym twórcą polskiego kina. Jego filmy nigdy nie pozostawiały widza obojętnym, często wzbudzały też ogólnonarodowe wręcz dyskusje, a większość weszła do kanonu naszej kinematografii. To w jego produkcjach ujawniły się i zabłysły talenty m.in. Krystyny Jandy i Daniela Olbrychskiego. Był także znany i ceniony na całym świecie, czego dowodem jest Oscar za całokształt twórczości. 6 marca Andrzej Wajda świętowałby 98. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jane Fonda Daniel Olbrychski Krystyna Janda Stefan Żeromski historia Polski Tomasz Miara Trójka

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj przypada 98. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Cannes film polski kino Solidarność literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Władysław Reymont Stanisław Lem HISTORIA

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Piotr Gociek Adriana Prodeus KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Oscary Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood

"To ogromne szczęście" - L.U.C. o zdobyciu Orła za najlepszą muzykę [WIDEO]

Łukasz L.U.C. Rostkowski został uhonorowany statuetką Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Najlepsza muzyka za ścieżkę dźwiękową do filmu "Chłopi". - Bardzo się cieszę, że znalazłem się wśród laureatów nagrody - mówi kompozytor i producent dzień po gali. - Jest ona zwieńczeniem czteroletniej pracy. Sam proces tworzenia muzyki do tego filmu był dla mnie bardzo ważny. Cieszę się, że brałem udział w tak fajnym projekcie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo taniec Orły 2024 L.U.C. kompozytor chłopi MUZYKA