Polskie Radio
Section05

fizyka

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej o miłości do fizyki

 - Od najmłodszych lat pasjonowały mnie łamigłówki, zagadki. Bardzo lubiłem rozwiązywać zadania matematyczne. Już w szkole podstawowej startowałem w różnych konkursach matematycznych. Myślałem wówczas, że zostanę matematykiem. Dopiero w szkole średniej zafascynowała mnie fizyka - mówi w radiowej Jedynce prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, fizyk. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos NAUKA

Komputer kwantowy. Jak działa Święty Graal informatyków?

Komputer kwantowy to dla wielu naukowców przyszłość technologii informatycznej, a nad wprowadzeniem go do powszechnego użytku pracuje już setki firm. Na czym polega jego działanie i kiedy trafi pod strzechy zwykłych, nierozumiejących fizycznych zagadnień, śmiertelników? Te pytania zadaliśmy prof. Rafałowi Demkowiczowi-Dobrzańskiemu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA NAUKA technologie Mateusz Drozda komputery komputer informatyka

Jakie tajemnice skrywa Kokon Łabędzia?

Łabędź to jeden z gwiazdozbiorów letniego nieba. W jego środku znajduje się źródło gigantycznego promieniowania kosmicznego tzw. Kokon Łabędzia. To najpotężniejsze z  dotychczas odkrytych takich źródeł w naszej galaktyce, Drodze Mlecznej, o czym poinformowało ostatnio prestiżowe czasopismo NATURE Astronomy. W badaniach uczestniczyli naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak atom gwiazdy kosmos

Czarne dziury, Wielki Wybuch i Wszechświat

Poświęcił swoje życie czarnym dziurom, czyli najdziwniejszym obiektom kosmicznym, w których istnienie nie wierzył Albert Einstein. Roger Penrose, tegoroczny laureat Nagrody Nobla, udowodnił, że istnienie czarnych dziur wynika jednak z ogólnej teorii względności Einsteina. Czy mógłby ponownie dostać Nobla za koncepcję, że nasz świat jest jednym z wielu następujących po sobie Wszechświatów?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos